Мюнхгаузен розбрату: хмельничани посварилися через унікальну скульптуру

Опубліковано: 30.08.2018. Автор: . Хмельницька область

Мюнхгаузен розбрату: хмельничани посварилися через унікальну скульптуру
Мюнхгаузен розбрату: хмельничани посварилися через унікальну скульптуру

Добрий і дещо кумедний барон Мюнхгаузен, неймовірні історії про якого пам’ятаємо з дитинства, став причиною скандалу в Хмельницькому. У цьому місті цей історичний персонаж ніколи не був, але саме тут понад 40 років тому йому встановили пам’ятник місцеві скульптори. Оскільки він був першим у колишньому СРСР, то згодом став об’єктом для туристичних екскурсій. Але тепер через нього у мешканців будинку, в дворі якого встановлена скульптура, виник конфлікт із владою та краєзнавцями. У подробицях розбиралися кореспонденти «Західного аргументу».

Двір хмельницького будинку по вулиці Кам’янецькій, 48, де знаходиться скульптурна композиція з бароном Мюнхгаузеном, обнесли парканом. Огорожу встановили самі ж мешканці. Кажуть, бо набридли гулянки та гори сміття під вікнами. Місцеві ж краєзнавці категорично проти такої самодіяльності. Паркан вважають перепоною для туристів, оскільки пам’ятник барону – єдиний у Хмельницькому та один з трьох в Україні. Тому пішохідні туристичні маршрути обласним центром передбачають відвідування також і двору цього будинку.

Ця багатоповерхівка у Хмельницькому більше відома як «Будинок художника». Свого часу тут жили кілька митців, які ще у 1970 році для своїх дітей створили скульптурну композицію «Барон Мюнхгаузен, який осідлав половину свого коня». Також вони зробили тут стіну фортеці та фонтан.

На початку 2000-х на навколо будинку почали з’являтися численні магазини і кав’ярні, двір став тусовичним місцем та парковкою для відвідувачів ресторану, що знаходиться поруч. Урни для сміття завжди переповненні, непотріб валявся і поблизу скульптури. Тож його мешканці вирішили взяти ініціативу у свої руки і огородитися від місцевих нечепур, через яких двір перетворився на смітник.

З журналістами мешканці «Будинку художників» спілкуються неохоче. Кажуть, скільки стояла скульптура тут, преса нею особливо не цікавилась, а щойно з’явився паркан –«побігли один поперед одним». Тож припускають, що така надмірна цікавість може бути «замовлена одним з власників торговельних закладів», яким ця огорожа заважає.

Огородилися, бо відвідувачі ресторану заїжджали своїми автівками навіть на бордюри. Навколо пам’ятника щодня чужі люди влаштовували гулянки та розпивали спиртне, – каже місцева мешканка, яка не захотіла представитися. –Так, після появи паркану стало значно чистіше. Це наш двір і ми маємо право у ньому господарювати! Ми не зачинятимемо хвіртку до ночі – ідіть і дивіться! До речі, тепер люди, які сюди приходять і бачать паркан, поводяться чемніше і прибирають після себе.

А хмельницький краєзнавець Сергій Єсюнін вважає скульптуру Мюнхгаузену надбанням міста, тому до неї має бути вільний доступ усім.

Цей пам’ятник Мюнхгаузену перший на території колишнього СРСР, тому обмежувати до нього доступ не можна.

До речі, два роки тому у міській раді вже розглядали можливість перенести композицію у середмістя, на вулицю Проскурівську, до скверу ім. Т. Шевченка. Але і тоді, і зараз проти такої ідеї була одна з трьох авторів композиції – скульптор-анімаліст Валентина Ляшко.

Скульптура тримається на металевих стержнях, зверху арматура забетонована, але копита коня всі у тріщинах. До того ж років 30 тому на скульптуру під час урагану впало дерево. Вона може не витримати демонтажу і транспортування, – пояснив син скульпторки Андрій Коржов.

Проблема ще й у тому, що скульптура хмельницького Мюнхгаузена досі не перебуває на балансі міської ради. Тому, що з нею робити надалі, чиновники  вирішувати не  можуть:

Хотілось би відновити і фонтан, який колись функціонував, проте у дворі існує проблема з комунікаціями. Крім того, скульптура досі не на балансі у підрозділів міської ради, – говорить начальник міського управління культури і туризму Артем Ромасюков. – Така ж ситуація була і з металевими фігурами Миколи Мазура у парку ім. М. Чекмана. Лише після вирішення питання з балансом можна визначатись, що робити з Мюнхгаузеном далі.

Начальник міського управління житлово-комунального господарства Василь Новачок мешканців будинку розуміє, але каже, що паркан вони встановили незаконно. І додає, що поки розмови про демонтаж паркану немає, але за такі дії місцеві мешканці можуть сплатити штраф у розмірі 1700 гривень.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...