У Кам’янці-Подільському зберігається єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV

Опубліковано: 02.10.2018. Автор: . Хмельницька область

У Кам’янці-Подільському зберігається єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV
У Кам’янці-Подільському зберігається єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV

У Кам’янець-Подільському державному історичному музеї-заповіднику проходять зйомки документального фільму режисера Акіма Галімова «Скарби нації» з циклу «Україна. Повернення своєї історії», що виходить на каналі 1+1. Про це йдеться на сторінці музею у Facebook. У фільмі, зйомки якого проходять за підтримки Міністерства інформаційної політики, висвітлюється історія козацької доби, зокрема дипломатичні контакти Богдана Хмельницького з Османською імперією.

У фондах музею зберігається єдиний в Україні оригінал грамоти султана Мехмеда ІV, що потрапив у фондосховище у кінці ХІХ століття. Тож історія саме цього документа висвітлюватиметься у сюжеті.

Саме з Мехмедом ІV укладали союзи Богдан Хмельницький, а пізніше його син Юрій (проголошений князем України у складі Османської імперії). З ним домовлялися про протекцію Іван Виговський, Павло Тетеря, Іван Брюховецький. Це йому писали свого знаменитого образливого листа запорожці на чолі з отаманом Іваном Сірком, який тим не менш має в своїй біографії присягу султану.

Мехмед ІV був напівукраїнцем. Його мати, Турхан Хатідже Султан, була українкою. До полону її звали Надією. У віці 12 років вона стала наложницею султана Ібрагіма І, а у віці 15 років, 2 січня 1642 року вона народила майбутнього султана Мехмеда ІV. Він став султаном в 1648 році, в тому самому році коли підняв своє повстання гетьман Богдан Хмельницький.

Мабуть, це невипадково, адже все його правління було тісне пов’язане саме з землею його матері – Україною.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи варто повертатися до жорсткого карантину, щоб зупинити COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...