Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреїв

Опубліковано: 06.11.2018. Автор: . Рівненська область

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреїв
Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреїв

Рівно 77 років тому, 6-7 листопада у 1941 році на Рівненщині відбулася одна з найстрашніших трагедій Другої світової війни – масова страта євреїв в урочищі Сосонки неподалік обласного центру (тоді це було за три кілометри від міста). У ті дні за різними даними там було знищено від 17,5 до 21 тисячі євреїв. Навіть сьогодні, десятки років по тому, у цю моторошну місцину, попри її романтичну назву одинокий перехожий не наважиться прийти навіть удень. Кажуть, аура цього місця, яке називають рівненським Бабиним Яром, досі навіює жах.

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреїв

Рівненські євреї ідуть до місця збору.

Напередодні страти, 5 листопада 1941 року, по всьому Рівному були розклеєні накази про те, що особи єврейської національності, які не мають спеціального посвідчення з місця роботи, разом з родинами зобов’язані з’явитися наступного дня о 6-ій годині ранку до площі на Грабнику. Людям дозволяли взяти з собою харчів на три дні та речі першої необхідності. Тому більшість з них навіть і уявити собі не могли, що йдуть на смерть.  Думали, що обійдеться концентраційним табором. Тож попри негоду – вже йшов мокрий сніг та дув пронизливий вітер,тисячі людей йшли з усіх кінців міста до площі.

Нікого, окрім євреїв, тоді на вулицях не було, оскільки наказом гебітскомісара в місті був оголошений надзвичайний стан. Тож людям неєврейської національності з’являтися на вулицях було заборонено.

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреївПлощу, на якій зібралися тисячі людей, о 10-й годині оточили німецькі вояки і місцеві поліцаї. Присутнім наказали скласти особисті речі на купу. Нещасні покірно виконали наказ, вважаючи це черговим грабунком, до якого вже звикли. Потому усім наказали шикуватися у колону й рушати. В оточенні конвою людей повели через передмістя Грабник, село Видумку (нині район автовокзалу, вулиць Бандери, Відінської, Грушевського, Київської), далі Київським шляхом до урочища Сосонки. Серед приречених були цілі родини, діти й старі, відомі рівненські лікарі, юристи, музиканти, успішні підприємці…

Коли колона дісталася Сосонок, і людей партіями почали виводити з натовпу й підводити до заздалегідь викопаних ям, вони зрозуміли, що жити їм залишилося лічені хвилини.

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреївДехто благав помилування, жінки — голосили, діти, не розуміючи, що відбувається, плакали, інші мовчали в заціпенінні. Були й такі, хто намагалися втікати, хоча місцевість була оточена суцільним ланцюгом охорони. Утікачів наздоганяли кулі. Вбитих чи поранених тягнули назад до рову на устрашіння іншим. На краю жертв змушували роздягатися й голими йти по перекинутих через яму колодах, аж доки під автоматними чи кулеметними чергами вони не падали донизу. Задля розваги кати урізноманітнювали способи вбивства. Одних примушували підходити до ями й тоді стріляли в потилицю. Інших ставили перед ямою на коліна, або примушували бігти, і коли людина наближалася до ями, стріляли. Декотрі самі падали до ями, прикидаючись мертвими, а потім вночі з-під груди неживих тіл вибиралися і діставалися міста чи села. А дехто так і гинув, не змігши вибратися. Таких, хто врятувався, було небагато. Але саме вони після війни свідчили про звіряче знищення десятків тисяч людей.

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреївРозстріли тривали два дні — 6 і 7 листопада. Як розповідали очевидці, жертви не поміщалися у викопані ями. Через два дні після розправи мертві тіла стягували кіньми до ровів радянські військовополонені. Потім рови переорали, розрівнявши землю, щоб не лишилося й слідів. Загалом, за свідченням очевидців, було 12 могил завдовжки 12-20 метрів і глибиною приблизно 10 метрів.

Перший скромний пам’ятник на місці розстрілу з’явився одразу по визволенню Рівного – в 1944 році. Дещо підкоригували його, встановивши зверху зірку Давида, уже після перемоги, в 1945-у. Потому про трагедію 6-го листопада 1941 року радянська влада воліла мовчати.

Мертві тіла в рови стягували кіньми: сьогодні минає 77 років, відколи в Сосонках біля Рівного розстріляли близько 20 тисяч євреїв

Лише в травні 1966-го за наполяганням єврейської громади Рівненський міськвиконком вирішив поряд з місцем розстрілу встановити пам’ятний знак заввишки 1,5 метра з написом: «Тут буде споруджено пам’ятник радянським громадянам, які загинули від рук фашистських загарбників у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.». У 1967 році стелу встановили, а у листопаді 1970-го місце розстрілу — урочище Сосонки — як пам’ятку історії було взято під державну охорону й передано на баланс міськкомунгоспу Рівного. У 1983-85 роках на місці масового поховання споруджено меморіал, який існує в незмінному вигляді й досі.

Підготовлено за матеріалами «РівнеРетроРитм».

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...