Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу

Опубліковано: 13.11.2018. Автор: . Чернівецька область

Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу
Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу

Що може бути спільного між водопостачальним підприємством та політикою? На перший погляд – нічого. І речі нібито діаметрально протилежні. Принаймні, допоки не виникає питання грошей. До того ж, чималих. Тоді все решта, як наприклад, інтереси працівників підприємства, а також споживачів послуг, відходить на другий план. Саме так сталося із КП «Чернівціводоканал». Повністю дотаційне підприємство, яке не може обійтися без фінансової підтримки з місцевого бюджету,  раптом стало об’єктом особливої зацікавленості окремих міських обранців. У її причинах розбиралися журналісти «Західного аргументу».

Головне, щоб свій?

Два тижні тому на підприємстві «Чернівціводоканал» представили колективу нового директора – Бориса Максимюка. Його призначання не те, щоб здивувало, воно просто шокувало як працівників підприємства так і містян. З першого знайомства колективу із новопризначеним директором стало зрозуміло, що такі необхідні на цій посаді поняття, як досвід роботи у сфері водопостачання та водовідведення – це не про нього.

Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу

Борис Максимюк.

Колишній завідувач м’ясним павільйоном, менеджер меблевого виробництва, оператор АЗС, головний інженер місцевого Тресту зеленого господарства, як виявилось, «зеленого поняття» не має, куди він потрапив і чим йому тепер доведеться керувати. Та що там досвіду, пан Максимюк навіть вищої освіти не має. Такий факт його біографії, зрозуміла річ, не міг не позначитися на вмінні чиновника логічно і зв’язано висловлювати свої думки. Це одразу підхопили і роздули місцеві журналісти, а містяни у соціальних мережах взагалі не стримувались: «після такого призначення труби лопнули від сміху», «фермер з села Іванківці став директором водоканалу», «будемо без води, але з дешевим пивом» – це далеко не всі порівняння, якими у перші дні після призначення Максимюка були переповненні стрічки чернівчан у Facebook. А ще, люди одразу назвали це призначення одним з найбезглуздіших кадрових рішень нинішньої владної більшості в міській раді. Виправдовуючись за свого підопічного, виконуючий обов’язки міського голови Василь Продан зазначив, що йому «не важливо наскільки Максимюк гарно говорить, головне – який він господарник».

ДУЖЕ НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ОГЛЯД №14

Опубліковано ТВА / TVA Середа, 7 листопад 2018 р.

 

Борги та пориви зачекають…

Як і годиться справжньому господарнику, пан Максимюк одразу після свого призначення взявся не за ремонти поривів, не за заміну застарілих трубопроводів чи пошук грошей на погашення мільйонних боргів підприємства за електроенергію, а за головне… Не встиг новий директор завезти усі свої речі до робочого кабінету, як у міській раді ініціювали збільшити заробітну платню на водоканалі. Запропонував це близький друг Бориса Максимюка та депутат міської ради Валерій Чинуш.

Той, хто разом із іншим обранцем від БПП, а по сумісництву і родичем новопризначеного директора водоканалу, Василем Максимюком, активно лобіювали колишнього фермера на цю посаду. Причому, припіднесли таку ініціативу, як турботу про простих працівників підприємства. Мовляв, заробляють мало, роз’їжджаються на заробітки, працювати немає кому і т.д.

Ініціатива сама по собі чудова, якби не кілька «незначних» деталей, про які у міській раді скромно промовчали. Зокрема те, що заробітна платня працівників підприємства є однією з основних складових тарифу на послуги водопостачання та водовідведення. У нинішні вартості послуг вона, зрозуміла річ не закладена.

Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу

Валерій Чинуш.

Тож після її збільшення, доведеться шукати додаткові мільйони у бюджеті міста, урізаючи від інших життєво важливих статей видатків, або, що більш імовірно – покривати за рахунок споживачів послуг, збільшивши тарифи на послуги підприємства. Не говорив пан Чинуш і про те, що, збільшивши заробітну платню рядовим працівникам підприємства, доведеться переглядати і суму, яку отримує керівництво водоканалу, бо їх заробітки обраховуються по відповідній формулі, що прив’язана до «мінімалки», і того, скільки заробляють їх підлеглі. А найцікавіше те, що пана Чинуша та нинішнього виконуючого обов’язки міського голови Василя Продана більше року, поки підприємством керував спеціаліст не з їх команди, зарплати на водоканалі взагалі не цікавили. Більше того, вони «рубали» будь-які ініціативи керівника підприємства у міській раді. Словом, діяли по принципу: «чим гірше, тим краще».

Від розвалу – до поступового відродження

Комунальне підприємство «Ченівціводоканал» вже не перший рік посідає одне з найгірших місць серед решти обласних підприємств подібного профілю. Причин тому багато. Починаючи від відсутності належного фінансування і закінчуючи нефаховим менеджментом на підприємстві. Часті аварії на мережах та тривалі їх ліквідації, а відповідно, і відсутність по кілька днів води у цілих мікрорайонах  –стали буденним явищем для мешканців обласного центру. Ситуацію могли б виправити кредитні гроші із низькою відсотковою ставкою від німецького банку «KFW». Однак і їхні фахівці вже збиралися іти з підприємства через невідповідальне ставлення керівництва водоканалу.

Про те, що на підприємстві назріла необхідність кардинальних змін, в тому числі і керівника, першим задумався колишній міський голова Чернівців Олексій Каспрук. З цією метою він звернувся до Асоціації водоканалів України і, підбираючи кандидатуру майбутнього директора, пішов за принципом: «хай буде не місцевий, але спеціаліст». Так на «Чернівціводоканалі» з’явився Анатолій Чабан, який працює у цій сфері вже більше 30 років. Починав на рівненському водопостачальному підприємстві з простого електромонтера, а з 2003 року обіймав керівні посади. Пригадує, підприємство дісталося йому у дуже занедбаному стані.

Коли я прийшов, заборгованість за спожиту електроенергію сягала 67 мільйонів гривень. Тягнувся він ще з 1999 року, тож відключення електроенергії на підприємстві були вже звичним явищем, – пригадує Анатолій Чабан. – Як наслідок – перепади тиску у мережах і часті пориви, на трубопроводах, які вже і без того давно відпрацювали своє. Більше 240 невиконаних поривів та борги населення за спожиті послуги. Це все мені дісталось у спадок від колишнього керівництва.

Гектари розбрату, або Чому влада Чернівців помножила на нуль усі нещодавні здобутки місцевого водоканалу

Анатолій Чабан.

Першим ділом, каже пан Чабан, домовилися про реструктуризацію боргу за електроенергію – розбили на 10 років із умовою поточних проплат. Це допомогло зменшити навантаження на водопровідні мережі від частих відключень, а відповідно і суттєво зменшити кількість поривів до 40 невиконаних. Далі, на насосних станціях встановили частотні перетворювачі, що допомогло більш раціонально використовувати електроенергію. За рік в цілому по підприємству досягли економії у 6%. А це, з огляду на те що, саме енергоносії є однією з основних статей витрат у складовій тарифу, – мільйони гривень. Поміняли вводи на будинках, закупили за грантові кошти від німецького банку «KFW» спецтехніку для пошуку витоків води в мережах, а дві каналопромивочні машини та один мулосмок – за гроші з державного бюджету. Почали працювати над якістю питної води, зокрема на одному з основних водозаборів – «Біла». Закупили обладнання та почали реконструкцію насосної станції «Митків» по Дністровському водозабору, та багато іншого. Загалом же, каже Анатолій Чабан, завдяки комплексному підходу, всього за рік роботи, вдалося зменшити втрати води у мережах на 8%. Але і це не найголовніше. Найприємніше, за словами екс-керівника «Чернівціводоканалу», те, що вдалося поступово почати відновлювати довіру населення до роботи підприємства.

Особисто щодня їздив і спілкувався з людьми, аби безпосередньо від споживачів дізнатися про проблемні питання. Так, пориви були, але ми оперативно на них реагували і завжди намагалися ліквідовувати їх у найкоротші терміни. Люди навіть дякувати почали за нашу роботу. Але найбільшим показником позитивних змін на підприємстві стало те, що збільшився рівень проплат населення за спожиті послуги на 10%, – пригадує наш співрозмовник.

Якби не палки в колеса…

Пан Чабан не приховує, що з перших днів перебування на посаді відчув негативне ставлення до себе зі сторони секретаря Продана, депутатів Чинуша, Максимюка і компанії. Каже, окрім того, що всі ініційовані ним питання рубалися на кореню, йому ці депутати на сесіях прямим текстом говорили, щоб забирався із міста. Втім, поки містом керував колишній голова, то були лише розмови. Ситуація кардинально змінилась одразу після того, як влітку цього року нинішня провладна більшість з фракції «Рідне місто» на чолі із паном Проданом достроково припинила повноваження Каспрука. Вже за деякий час після цього на водоканал завітали співробітники спецслужб зі зброєю та в масках. Кілька днів вони перевертали документацію та проводили обшуки в окремих працівників. Офіційною причиною тоді називали підозри у нібито допущених махінаціях під час закупівлі щебеню. Насправді ж всі розуміли, що це лише початок із заміни неугодного керівника. Власне так і сталося. Спочатку виконуючий обов’язки міського голови Василь Продан викликав до себе Анатолія Чабана і запропонував йому написати заяву на звільнення за власним бажанням. Коли ж той відмовився – за тиждень сам звільнив його власним розпорядженням. А вже через деякий час новим керівником «Чернівціводоканалу» призначили Бориса Максимюка.

На запитання, для чого Продану і його компанії посада директора неприбуткового комунального підприємства, пан Чабан відповідає коротко – земля. Виявляється, що водоканал має чималу земельну ділянку – 2, 5 гектари у самому центрі міста на вулиці Щербанюка. На неї вже давно поклали око окремі депутати міської ради. В тому числі і Чинуш з Максимюком. Втім, відчужити її не вдавалось, поки на посаді директора «Чернівціводоканалу» була людина не з їх оточення. Так воно чи ні, буде видно вже згодом по відповідних проектах рішень міської ради.

Після звільнення Анатолій Чабан повернувся до Рівного. Місяць відпочиває, після чого іде працювати назад на «Рівнеоблводоканал». Каже, має надію, що ті, хто залишився працювати у Чернівцях, продовжать те, що було разом із ним заплановане. І додає, що на підприємстві не все так безнадійно, як здається. Його цілком можливо вивести на нормальний рівень роботи впродовж трьох – восьми років, в залежності від того залучати на це іноземні кредитні кошти чи працювати за рахунок бюджету міста та власних ресурсів. Але як для першого варіанту, так і для другого потрібні дві обов’язкові умови – розуміння і підтримка влади, та фаховий менеджмент.

 

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи будете ви вакцинуватися від COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...