«Таких аналогів раніше не знаходили»: столичні архівісти показали зразки хліба 1933 року

Опубліковано: 23.11.2018. Автор: .

«Таких аналогів раніше не знаходили»: столичні архівісти показали зразки хліба 1933 року
«Таких аналогів раніше не знаходили»: столичні архівісти показали зразки хліба 1933 року

Унікальну знахідку – шматочки хліба зразка 1932-1933 року та розсекречені документи кримінальної справи архівісти продемонстрували в Києві.  Два паперові згортки знайшов один зі спеціалістів державного архіву під час поаркушного перегляду справи. А у них – «послання до нащадків» та кілька десятків грамів хліба. Ця темно-коричнева маса «з невідомої сировини» і називалася хлібом у часи Голодомору в Україні у 1932–33 роках, повідомляє Радіо «Свобода».

Аналогів таких зразків до сьогодні ніколи не знаходили. Це абсолютно оригінальні зразки хліба з точно встановленою датою, – коментує знахідку Ольга Бажан, директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України (ЦДАГОУ).

За її словами, шматочки хліба весь цей час зберігалися в архівній кримінальній справі киянина Олексія Сорокіна та були «речовим доказом» його злочину проти тодішньої радянської влади.

Окрім самих зразків хліба, архівісти також продемонстрували тексти записок Сорокіна до нащадків, написані на аркушах, у які був загорнутий цей хліб.

Здесь хранится образец хлеба, какой ели крестьяне весной 1932 года. Мы, киевляне, пока ещё имеем хлеб и сравнительно ещё не пухнем с голоду, хотя недоедаем страшно. Как страшен голод! Образчик крестьянского хлеба при сём прилагаю. Состав этого хлеба мне неизвестен. Это образчик для нашего назидания, – написав російською мовою Олексій Сорокін у записці, датованій 1932 роком.

«Таких аналогів раніше не знаходили»: столичні архівісти показали зразки хліба 1933 року

Записки Олексія Сорокіна, в які були загорнуті шматочки хліба.

​У записці від 15 березня 1933 року Сорокін продовжує описувати російською Голодомор в Україні: «В 1933 году весной голод припёк так всех киевлян, что мы употребляли в пищу всё, что попало, а вместо хлеба пекли лепёшки из жёлудевого кора и шкарлупы из картофеля и всякой примеси. Такой образчик хлеба я оставил моим детям на образец и на назидание. Как страшен голод! Ужас!!!».

Із документів кримінальної справи архівістам вдалося встановити особу Олексія Сорокіна. Він народився на Полтавщині у 1877 році, закінчив народне училище та вчительські курси. Згодом був вчителем співу, а під час Першої світової війни працював диригентом кубанського козачого хору. А в роки Голодомору служив диригентом Вознесенського собору в Києві.

З архівних матеріалів також встановлено, що Сорокіна було заарештовано 26 червня 1941 року як «ненадійний елемент» радянського суспільства. І саме під час обшуку НКВД знайшов у нього зразки хліба та письмові коментарі до них. Ці «речові докази» лягли в основу обвинувачення Олексія Сорокіна в антирадянській агітації та подальшого заслання до Сибіру  п’ять років.

За словами Ольги Бажан, дочка Сорокіна померла за рік до його арешту, тому, очевидно, прямих нащадків у нього не залишилось.

Ми спробуємо розшукати непрямих нащадків, адже відомо, що у нього були сестра та брат. Але фактично ця знахідка – заповіт Сорокіна усім нам, – додає Бажан.

Після прибуття Сорокіна до Сибіру історія його долі переривається. Жодних відомостей про те, що з ним було далі, нема.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

А вас зачепило підвищення тарифів на комуналку?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...