У Карпатах метеорит пробив дах в гаражі місцевого мешканця

Пори те, що кожного року на землю падає понад два мільйони тон метеоритів, люди знаходять їх дуже рідко. Мешканець високогірного села у Карпатах Богдан Генсецький – один із небагатьох, кому пощастило потримати космічну каменюку в руках. Щоправда, перед цим вона добряче наполохала горянина.
То був пізній вечір. Чоловік ремонтував своє авто у дворі. Пригадує яскраве світло і гуркіт, від якого позакладало вуха.
Дуже яскравий спалах, – розповідає пан Генсецький нашим колегам із ТСН. – Засвітило так, що я подумав ніби хтось навколо будинку їздить на авто і світить фарами. А за якусь мить – глухий удар. Такий, наче велика ялина впала.
Перше, що спало Богдану на думку – хтось підкинув гранату. Він вибіг на подвір’я, аби зловити хуліганів, та марно. Там нікого не було. А коли повернувся, то побачив, як горить гараж.
Кинувся гасити вогонь, – продовжує горянин. – Загасив, а це шипить. Взяв лопату, виніс на двір і поклав у сніг. Остивало воно довго – десь години три – чотири. А коли підвів очі, то побачив дірку у даху гаража.
Чоловік зізнається, спочатку його родина схилялась до думки, що це якась деталь від літака. Однак, охолодивши розпечену каменюку, оглянувши її та почитавши в Інтернеті про подібні випадки, дійшли висновку – це метеорит. Пізніше горянин навіть намагався розколоти його сокирою, аби подивитися, що в середині. Каже, що марно.
Космічне походження каменюки підтвердили журналістам і науковці з Івано-франківського національного технічного університету нафти та газу. Професор Олег Адаменко спочатку ретельно оглянув об’єкт, а потім припустив, що це хондрит – найпоширеніший вид кам’яних метеоритів.
Зараз він важить майже 2,5 кілограми. Хоча, коли він падав на землю, то був значно більшим. Проходячи через атмосферу землі, він розігрівався до кількох тисяч градусів і оплавився. Тому має зараз таку вагу і форму. Бачу, що у його складі є камінь і залізний нікель, – пояснив науковець.
До слова, небесні прибульці користуються не аби яким попитом серед колекціонерів. Для прикладу, за подібний хондрит можуть запропонувати щонайменше – 15 гривень за один грам. Загалом же, якоїсь фіксованої ціни на подібні речі немає. Все залежить від того, на скільки цікавий склад космічного прибульця, який у нього розмір, вигляд та історія.
Богдан Генсецький легко міг би виручити за свою знахідку більше тисячі євро. Та продавати метеорит горянин не збирається. Віддав його на зберігання у місцевий музей гуцульської магії, бо переконаний, що саме у Карпатах він впав не випадково. А ще домовився із науковцями продовжити дослідження космічного «прибульця». Щоправда, вже після свят.
Нагадаємо, 40-річний львів’янин випадково виявив, що має двох офіційних дружин.