Замість Мінських домовленостей – перехідна адміністрація ООН: в ОБСЄ озвучили новий план врегулювання конфлікту на Донбасі

Опубліковано: 29.01.2019. Автор: . ОРДЛО

Замість Мінських домовленостей – перехідна адміністрація ООН: в ОБСЄ озвучили новий план врегулювання конфлікту на Донбасі
Мартін Сайдік.

Автором нового мирного плану є спецпредставник діючого голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі у Мінську Мартін Сайдік. Він переконаний, що досвід останніх кількох років показав, що Мінські домовленості не дали бажаного ефекту, оскільки не були чіткими. Тому він запропонував інший варіант, який озвучив колегам з австрійського видання Kleine Zeitung.

За словами австрійського дипломата, новий план був презентований під час останнього засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ у грудні в Мілані. Там були представники України, Росії, Німеччини та Франції і «могли задавати питання та робити коментарі».

Важливим елементом у цьому всьому є проведення місцевих виборів на непідконтрольних зараз Україні територіях. ОБСЄ має задачу оцінювати виборчий процес, а тому вона не може організовувати вибори. Тому потрібна допомога ззовні. Ми дійшли висновку, що це може бути лише ООН. У такому разі додасться і безпековий аспект, – розповів він.

Згідно із запропонованою концепцією, ООН та ОБСЄ мають діяти разом під спільним керівництвом на чолі з так званим спеціальним представником. Причому стосується це як військового, так і поліцейського компонентів.

Окрім того, на думку Сайдіка, Євросоюзу доцільно було б створити на Донбасі агентство з реконструкції. Подібне до того, яке свого часу діяло на Балканах. Діяльність цього агентства має поширюватися на всі райони Донецької та Луганської областей.

Воно має співпрацювати зі спільним керівництвом місії ООН та ОБСЄ і в той же час не знаходитися під його безпосереднім керівництвом. А ще Мартін Сайдік переконаний, що новий мирний план має бути підписаний керівниками країн «Нормандської четвірки» (України, Росії, Франції та Німеччини) та затверджений їх парламентами.

Тільки у такому випадку ця угода матиме вагу як в політичному, так і в правовому полі, – пояснює пан Сайдік. – Мінські домовленості не ратифікував ні український, ні російський парламенти. І це, звичайно, проблема. Наша ідея полягає в тому, щоб отримати таку політичну вагу, на яку потім усі будуть опиратися при реалізації цього документа.

За втіленням нового мирного плану та процесом реінтеграції окупованих районів Донецької та Луганської областей, згідно з планом Сайдіка, має слідкувати перехідна адміністрація ООН. Дипломат наголошує, що такий крок не усуне місцеве населення від влади.

Сенс цього заходу полягає не в усуненні місцевого населення від влади, а навпаки, в гарантуванні того, що його права будуть забезпечені. Сюди належить і елемент амністії. Мінські домовленості передбачали, що представники ОРДЛО беруть участь у процесі та є почуті, і так має бути і після прийняття нової «всеосяжної угоди», – пояснив спецпредставник діючого голови ОБСЄ.

На запитання, якою має бути чисельність миротворчої місії ООН на Донбасі, пан Сайдік чітко не відповів. Каже, що ця кількість ще не підраховувалась. Однак, дипломат вже переконаний, що значно менше ніж 20 тисяч осіб.

Нагадаємо, в окупованому Донецьку бойовики оголосили українські номерні знаки поза «законом». За водіння автомобіля на українських номерах бойовики тепер штрафують.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чого ви чекаєте від нового року?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...