Відбудовувати обсерваторію на горі Піп Іван будуть за гроші Євросоюзу

Відбудовувати обсерваторію на горі Піп Іван будуть за гроші Євросоюзу

На відновлення астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван (Чорногірський хребет, Карпати) Європейський союз виділить  1 млн 53 тисяч євро. Про це повідомила віце-прем’єр-міністр України Іванна Климпуш-Цинцадзе в своєму Facebook.

Європейський союз виділить 1 мільйон 53 тисячі євро на відновлення астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван (Чорногірський хребет, Карпати). На її основі планують створити Міжнародний науковий центр «Обсерваторія» Прикарпатського університету та Варшавського університету (Республіка Польща), – йдеться у повідомленні.

Кошти ЄС використають на установку сучасного метеорологічного обладнання. Також планується придбати необхідну рятувальну техніку та сучасне спорядження для українського і польського рятувальних загонів. Частина коштів піде на ремонт і облаштування приміщень в межах завдань проекту.

Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван, також звана умовною назвою Білий Слон — найвище розташована споруда в Україні, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938—1941 роках.  Розташована на території Верховинського району Івано-Франківської області.

Будівництво розпочалося влітку 1936 року, урочисте відкриття обсерваторії 1938 року. Зводилася переважно з використанням місцевого будівельного матеріалу — каменю-пісковика, що здешевлювало і спрощувало будівництво. Робочу силу складали теж переважно місцеві мешканці сіл. Камінь на гору підвозили кіньми чи несли в руках, на спині. Так само транспортували інші будівельні матеріали, обладнання, доставлені залізницею до найближчої станції Ворохта. Стіни сягають 1,5 м товщини на рівні цокольного поверху та одного метра — на рівні верхніх поверхів.

Керівником обсерваторії був виходець із села Микуличина Владислав Мідович. Тут же він і жив разом із дружиною та сином.

Відбудовувати обсерваторію на горі Піп Іван будуть за гроші Євросоюзу

Після початку Другої Світової війни працівники обсерваторії евакуювали найцінніше обладнання, яке потрапило до Будапештської астрономічної обсерваторії, потім до Відня, звідки повернулися до Польщі після війни. Змонтований трилінзовий об’єктив перебуває нині в Сілезькому планетарії.

По війні приміщення було покинуте, і місцеві мешканці розтягли з нього все, що мало якусь цінність, зокрема, мідні листи з куполу та даху обсерваторії. Із них вони зробили великі чани, в яких варять сир на навколишніх полонинах.

Про відбудову та відновлення діяльності обсерваторії заговорили у 1996 році. Незважаючи на 50 років запустіння та руйнації, фундаменти та стіни будівлі збереглися у задовільному стані. Необхідно поновити дерев’яні перекриття, столярні вироби, дах, виконати заново все інженерне забезпечення.

Нагадаємо, на горі Піп Іван, де знаходиться обсерваторія, надзвичайно суворий клімат. Через це днями там загинули двоє туристів.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи змінилося ваше життя за рік карантину через COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...