У Львові помер легендарний дисидент-історик Валентин Мороз

Опубліковано: 17.04.2019. Автор: . Львівська область

У Львові помер легендарний дисидент історик Валентин Мороз

Вчора, 16 квітня, ввечері, через день після свого дня народження у Львові помер український дисидент, історик, політв’язень і автор понад 100 наукових праць Валентин Мороз. 15 квітня йому виповнилося 83 роки. Про це повідомив Павло Вольвач у Facebook.

Щойно дізнався, що сьогодні ввечері у Львові помер Валентин Мороз. Дожив до дня народження, вчора. Легендарна постать. Політв’язень, один із лідерів українського Руху Опору. Що міг – зробив. Далі – іншим. Царство Небесне,  – йдеться у дописі.

У Львові помер легендарний дисидент історик Валентин Мороз

 

Валентин Мороз народився 15 квітня 1936 року в селі Холонів, нині Горохівського району Волинської області, тоді це було Волинське воєводство Польської республіки. Після закінчення школи вступив на історичний факультет львівського університету, потім – до заочної аспірантури (на очну не прийняли через незадовільну оцінку з історії КПРС). Працював завучем і вчителем сільської школи, а з 1964 — викладачем Луцького педінституту, потім Івано-Франківського. У Луцьку Валентин Мороз писав кандидатську дисертацію в якій досліджував луцький процес 1934 року над членами КПЗУ.

У вересні 1965 року «без п’яти хвилин кандидата наук» заарештували і засудили – за антирадянську агітацію і пропаганду – до чотирьох років таборів. Покарання відбував у Мордовії, де навіть написав і видав «Репортаж із заповідника імені Берія».

Мороз називав 60-і роки «першою хвилею українського відродження після довгої зими сталінізму», «революцією поетів».

Після звільнення писати не припиняє, наприкінці 1960-х у самвидаві з’являються його твори, тож другий арешт не забарився.  1 червня 1970 року Валентина Мороза, якого вважали «найвизначнішим представником інтегрального націоналізму», засудили на 14 років.

Судові процеси і багато років ув’язнення завдали значної шкоди здоров’ю дисидента. На його захист виступили Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Зиновія Франко, Євген Сверстюк та багато інших.

Аж після п’ятимісячного голодування в 1979 році і під тиском світової громадськості радянська влада обміняла Мороза та ще чотирьох дисидентів на двох радянських агентів КДБ, заарештованих у США. «Акцію» оформили як позбавлення громадянства з видворенням із країни.

До України Валентин  Мороз повернувся у квітні 1990 року. З 1997-го постійно жив у Львові.

Нагадаємо, 9 квітня, у віці 73 років у Львові з життя пішов відомий актор театру та кіно, народний артист України Петро Бенюк.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
avatar

Вибір читачів

Опитування

За кого ви готові віддати свій голос на позачергових парламентських виборах?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...