Архів УПА стерегли бджоли: у вулику на Тернопільщині знайшли унікальні документи повстанців

Опубліковано: 23.04.2019. Автор: . Тернопільська область

Архів УПА стерегли бджоли: у вулику на Тернопільщині знайшли унікальні документи повстанців

Понад 200 сторінок рукописних та друкованих документів, датованих другою половиною 1944-го – початком 1945 років минулого століття, знайшли у селі Стара Ягільниця Чортківського району. Натрапив на них місцевий мешканець Микола Рибчук, який колись працював у селі фельдшером. А коли вийшов на пенсію, вирішив зайнятися бджолярством. Пасіку чоловіку подарували друзі і досвідчені пасічники із села, які й навчили його цієї справи. Згодом, коли виникли проблеми зі здоров’ям, цю справу закинув, тож тепер вулики стоять порожніми. От в одному із них він і наткнувся на цікаву знахідку.

Архів УПА стерегли бджоли: у вулику на Тернопільщині знайшли унікальні документи повстанців

У пана Миколи вулики ще давньої конструкції – відкриваються збоку, а  стінки подвійні. В отвір між двома стінками запихали солому, щоб утеплити на зиму. Саме там і були папери.  Чоловік переконаний, вулик – це надійний сховок, адже бджоли – добрі сторожі і чудово розрізняють запах господаря і чужої людини, тому незнайомця не підпустять, пишуть наші колеги із місцевої газети «Наш день».

Микола Рибчук розповідає, що у Старій Ягільниці і довколишніх селах було багато повстанців. Кажуть, в навколишніх лісах досі заховано багато запасів продуктів і зброї, адже повстанці готуватися до тривалої війни. У 1944 році німці за дві години спалили 110 дворів і вбили 39 чоловіків, 62 жінки, 16 дітей і 8 повстанців. За словами старожилів, це була помста нацистів за дії загонів УПА. Людей, яких зустріли на вулиці, просто розстрілювали. Багато хто ховався у криївках. Оскільки будували їх самотужки, то не завжди дотримувалися всіх правил. Тож десятки жителів Ягільниці через пожежу і дим загинули у своїх сховках.

Серед знахідок – Універсал української головної визвольної ради. У ньому йдеться про те, що «український народ входить у вирішальну стадію визвольної боротьби. Велике завдання української держави – перш за все, об’єднання всіх самостійних революційних сил…». Також є сторінки журналу «Перець» із віршами, карикатурами, жартами, зокрема про Гітлера і Сталіна. А ще є переписи зброї і продуктових запасів. Цікаво, що документи є не лише українською, а й російською мовами. Зокрема, звернення до червоноармійців: «Українські повстанці вітають вас, як рідних братів по зброї одного народу і однієї землі!..».

Усі сторінки були настільки між собою зліплені, що їх доводилося роз’єднувати металефою лінійкою та скальпелем, аби не пошкодити.

Знайдений архів УПА Микола Рибчук передав місцевому краєзнавцю – директору Чортківського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Олександра Барвінського Романові Пахолку. Той усі документи не лише досліджує, а й перевів в електронний формат, щоб зберегти для наступних поколінь. А вже найближчим часом, після опрацювання і вивчення архіву з вулика, науковець планує видати окрему книжку.

Нагадаємо, «Західний аргумент» писав про умільця з Тернопільщини, який щороку навесні виготовляє унікальні ковані мангали.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Як гадаєте, чи скасують місцеві вибори через різке збільшення кількості хворих на COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...