Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

Опубліковано: 04.05.2019. Автор: .

Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою
Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

Що ми знаємо про графа Влада Дракулу? Здебільшого за однойменним романом ірландського письменника Брема Стокера. В уяві одразу постає кровожерливий вампір та жорстокий правитель, з іклами, висунутим підборіддям та виряченими очима. Проте, виявляється, історія реального Дракули набагато страшніша ніж літературний вимисел. Він справді вирізнявся мудрістю, хитрістю та вмінням перевтілюватися, що допомагало йому долати будь-які труднощі, а про жорстокість, яка перетворювала його на монстра, досі ходять легенди. Цього року виповниться 567 років, відколи граф Влад ІІІ Дракула зайняв трон Валахії. Учасниця 13-го сезону «Битви екстрасенсів», експерт проекту «Слідство ведуть екстрасенси», що виходить на телеканалі СТБ, емпатія та відомий таролог з Одеси Лариса Гуцану, побувала у місцях, де проживав легендарний Дракула, і на прохання «Західного аргументу» розповіла, ким він був насправді. А також, що із відомого нам, правда, а що вигадка.

Чому «Син Диявола»?

Румунський господар Влад III Цепеш, більш відомий як Дракула (1431-1476), походив з роду Басараба Великого, правителя Валахії (1310-1352). Батько Влада III – Влад II – захопив престол в 1436 році, поваливши двоюрідного брата за підтримки угорського короля Сигізмунда Люксембурга. До речі, ще до свого сходження на трон, Влад II вступив в Орден Дракона, заснований тим самим Сигізмундом, і отримав прізвисько «Дракул», що з румунської  означає не тільки «диявол», але і «дракон». Влад III прийняв це прізвисько, додавши лише літеру «а», що, відповідно, означає «Син Дракона», чи то пак –«Син Диявола».

Місце, де жив, правив, їв, пив, думав та вселяв страх у своїх ворогів легендарний Влад ІІІ Цепеш-Дракула, показав нам гід, – розповідає Лариса Гуцану. – Це у Бухаресті, щоправда, зараз від цього замку залишилися лише руїни (під час Другої світової війни на замок впали дві бомби), однак, зізнаюся, і досі на цьому місці відбувається якась магія, тече по жилах і від неї холоне кров. Це був другий дім Дракули  після Трансільванії, де він народився (у місті Сігішоаре, зараз  у тому будинку знаходиться ресторан). Сучасники перед цими руїнами замку встановили бюст Влада ІІІ Цепеша.

Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

Брат Влада Дракули – Раду Красивий.

Сказати, що Влад III був красивим чоловіком – перебільшення. У нього дійсно були вирячені очі (ймовірно, мав проблеми зі щитовидкою), висунуте підборіддя і відстовбурчена нижня губа.

У ті неспокійні часи йшла війна з турками. Тож, аби встановити між двома державами бодай хиткий, але мир, батько ще дітьми віддав Влада Дракулу і його брата Раду Красивого османам. Там зовсім ще маленький Влад став свідком кількох жахливих страт. Та й самого Влада за будь-який непослух жорстоко карали, що, зрозуміла річ, не могло не відобразитися на його дитячій психіці. За переказами, він завжди повторював, що усім відімстить.

 

 

 

Жорстокий, але справедливий

Коли 22 серпня  1452 року Влад III зайняв трон Валахії, то для всього народу наступили важкі часи. Дракула вирізнявся неабиякою жорстокістю як до своїх підданих, так і до полонених турків, війна з якими не припинялася. За часів правління Влада III в країні панував порядок, досягти якого тоді не вдавалося жодній державі світу. Хоча і був він встановлений жорстокими методами. Так, наприклад, Дракула повелів страчувати будь-якого злодія, незалежно від того, скільки і чого той вкрав. Загалом Влад  написав 45 законів, під кожним особисто приписавши спосіб покарання.

Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

Будинок, в якому народився граф Дракула.

Існує навіть кілька легенд  про це. За однією із них, Влад ІІІ у лісі зустрів селянина,  який вів на мотузку вола. Мати на той час скотину, означало, що людина – не бідна. Проте одяг зустрічного був суцільним лахміттям, а взуття геть пошарпане. Влад подумав, можливо чоловік неодружений і нікому йому пошити одяг. Але той відповів, що має дружину. Тоді Цепеш захотів подивитися на неї і пішов додому до селянина. У хаті відразу звернув увагу, що під дахом висить льон, жінка сказала, що  в них його стільки, що вже не знають, куди дівати. Тоді граф наказав їй відрубати руки, а потім посадити на палю. Причина – ледарство. Після цього всі дружини одягали своїх чоловіків, як-то кажуть, з голочки.

За іншою легендою, у пошуках мисливських угідь Влад ІІІ знайшов в лісі гірський струмок, вода у якому була дуже смачною. Тож він наказав покласти поруч золоту чашу, аби будь-хто міг напитися. Кажуть, скільки правив Влад, ніхто цієї чаші не вкрав, бо всі знали, що покаранням за крадіжку буде смертна кара.

До речі, за правління Влада ІІІ було й найменше розлучень. Мирили сімейні пари в спеціальній кімнаті при церквах. Там була одна тарілка, одна склянка, одна ложка тощо. І тримали їх там доти, доки не помиряться.

«Сади смерті» на сніданок

А ще, за переказами, Влад  Дракула володів гіпнозом, міг бачити людей наскрізь. Ні, крові він насправді не пив, як переповідають, проте улюбленою його стратою було саджати непокірних на кіл (за це отримав прізвисько Цепеш – «той, що саджає на кіл»). Причому від цього він отримував неабияку насолоду – «пив кров очима».

Він любив робити це вранці, коли снідав, змушуючи навіть своїх дружин споглядати це жахливе видовище, – розповідає Лариса. – Це були так звані «сади смерті» – місце, де стояло безліч колів, на яких були насаджені люди. При цьому запах трупів і стогони вмираючих зовсім не псували Владу апетиту. До слова, дружин у нього було три – перша згодом скинулася зі скелі, будучи на дев’ятому місяці вагітності (вона не хотіла здаватися в полон туркам, щоб не бути з дитиною заручниками), друга дружина збожеволіла через жорстокість Влада і решту життя провела в монастирі, а третя залишалася жити зі своїми двома синами при Угорському дворі після його смерті.

Подейкують, що через свій темперамент Влад  Дракула постійно вимагав активних дій. Кажуть, що у нього була темноволоса жінка-радниця, яка завдяки своїм надприродним здібностям допомагала вирішувати багато питань. Власне, її жадоба крові і схильність до чорної магії були нестримні, тож допомагаючи Дракулі, вона отримувала неабияку насолоду. Цей зв’язок між ними був таємним.

Вбили, бо боялися…

Сівши на трон, першим ділом  Влад ІІІ взявся за розбудову  армії. Він відібрав надійних людей і запропонував їм хороші гроші, тим самим оточивши себе відданим військом. Завдяки цьому та власному розуму і хитрощам Владу Цепешу одного разу навіть вдалося перемогти зі своїм 2-тисячним військом 10-тисячну армію турків. Ця поразка османів стала однією із найганебніших у їхній історії.

Дракула знав, що турки вночі не воюють, тому перевдягнувся в одяг турецьких яничар (турецьку він знав), в темну пору доби пробрався в тил ворога, знайшов намет головнокомандувача та вбив його, – продовжує Лариса Гуцану. – Потім вогнем подав знак, щоб його солдати напали на армію. Виникла паніка, в результаті якої турки повбивали один одного. На ранок армія була розбита. Після цього Влада стали називати демоном і вірили, що він володіє магічною силою. Пішли навіть чутки, що він перевтілюється на демона або монстра.

Після цієї поразки почалося справжнє полювання турків на голову Влада Цепеша. Радники султана Мехмеда ІІ запропонували боротися з румунським правителем його ж методами – хитрістю.

Це було 1462 року, у них в полоні був писар Влада, – розповідає Лариса Гуцану. – Турки, пообіцявши йому свободу, наказали написати лист угорцям, що Влад Цепеш нібито домовився про перемир’я із османами і про допомогу їм у захопленні Угорщини. Віддали листа брату Влада – Раду Бесараб, який підтримував султана Мехмета ІІ (подейкували, що вони були коханцями), пообіцявши йому румунський престол після смерті Влада. Рідний брат виявився зрадником. Коли лист надійшов угорцям, ті піймали Влада і тримали в замку Бран дев’ять днів. Потім відтяли голову, поклали її в бочку і відвезли до Мехмеда ІІ в Стамбул. Таким чином замок Бран, який сьогодні показують туристам як замок Дракули є лише його останнім пристанищем, де граф перебував останні дні свого життя. Але його стіни ввібрали у себе його енергетику, очевидно, тому й тягне зараз туди туристів.

Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

Замок Бран сьогодні.

Сам Влад Цепеш-Дракула так описував свої відчуття, які довелося пережити у замку Бран:

Голова боліла так сильно, наче вона відвалилася і замість неї шматок м’яса залишився. Злість на самого себе, що не врахував, що будуть моєю ж зброєю проти мене діяти. Хотілося вигризти частину стіни, аби вийти і покарати всіх, хто причетний до цієї змови.

У ньому до останнього жевріла надія, що його віддані солдати знайдуть свого володаря, але емоції зашкалювали, він кидався від стіни до стіни, нічого не їв, окрім окрайця хліба і трохи води, – говорить наша співрозмовниця. – Вперше в житті тоді Влад вирішив помолиться, але слова плуталися в голові, з’являлися знову клятви самому собі, він присягався все спалити дотла, а тоді провалювався у гарячковий сон. На сьомий день граф зрозумів, що змінити нічого не зможе, ніколи не плачучи раніше, по його щоках покотилися сльози відчаю і порожнечі. Він знав, його дні закінчилися…

Смерть для нього стала початком

Граф Влад Дракула. Тонка грань між правдою та вигадкою

В замку Дракули туристам пропонують переночувати у труні.

Містичні події супроводжують графа Дракулу і після його смерті. Досі ніхто точно не знає, де він похований. За однією із  версій, нібито його могила в містечку Снагов, що за 40 кілометрів від Бухареста, перед вівтарем церкви місцевого монастиря. Але після розкопок там нічого не виявили. Друга версія була, що нібито турки віддали наказ перепоховати тіло Влада під входом у церкву іншого монастиря – в Комані, який заснував сам Влад за 15 років до  своєї смерті, аби кожен прихожанин топтав його прах. Свого часу там дійсно знайшли безіменну могилу, проте настоятель монастиря спростував  чутки, що це саме могила Дракули. Адже згідно з переказами, турки відрубали Дракулі голову і відвезли її в Стамбул, а  тіло, знайдене в могилі монастиря, було з головою. Ще за іншими даними – дружина графа забрала його тіло на свою батьківщину в Австрію і поховала там.

Кажуть, що від Влада ІІІ Цепеша-Дракули залишилися нащадки. Нібито зараз вони проживають в тій же Австрії. Чи так це насправді, теж достеменно невідомо, адже, свого часу його нащадки вже з’являлися і в Румунії, і навіть в закарпатському Ужгороді. Очевидно, багато хто хотів би поріднитися із видатним і у той же час найзагадковішим і наймістичнішим правителем. Однак довести це поки нікому не вдавалось.

До слова, сучасники не упускають можливості, аби не заманити, при нагоді, до таємничого замку графа Дракули туристів – тож іноді в ніч, коли святкують Хелуїн, тим, хто особливо любить полоскотати нерви, дають можливість переночувати  у замку Бран в труні.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чим ви займаєтеся під час карантину?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...