Стріляли в голову і скидали в яму: на території колишньої Дубенської тюрми знайшли масове поховання жертв НКВС

Опубліковано: 31.05.2019. Автор: . Рівненська область

Стріляли в голову і скидали в яму: на території колишньої Дубенської тюрми знайшли масове поховання жертв НКВС

На території колишньої тюрми у місті Дубно Рівненської області знайшли 19 людських останків. Мова йде про поховання понад 400 в’язнів, які були, згідно з архівними документами і свідченнями людей, жорстоко вбиті НКВС наприкінці червня 1941 року, перед приходом у місто німецьких військ. Пошуково-меморіальний центр «​Доля»​ продовжує роботи на місці злочину тоталітарного режиму.

Серед вбитих троє жінок, решта – чоловіки. У чотирьох осіб видно кульові поранення в голову. За попередніми оцінками експертів, у жертв цілились не впритул, йдеться у сюжеті колег «Радіо Свобода». Під час розкопок виявлені й речі в’язнів Дубенської тюрми – чоботи, гребінець, ґудзики. Розташування людських останків акуратне, що свідчить про те, що їх не кидали поспіхом і хаотично в ями.

Людські останки, які ми виявили, із зігнутими руками і ногами, що свідчить про термін здійснення поховання до трьох днів після розстрілу, – каже антрополог Інституту археології Національної академії наук Ольга Мінейко. – Після досліджень ми зможемо дізнатись, як харчувались в’язні, якого зросту були, якої статури, чим займалися до ув’язнення, по кістках можемо встановити до якої етнічності належала та чи інша людина. На цій території жили українці, поляки, євреї, було і населення німецького походження.

На місці віднайдених останків людей вже побувала поліція Дубна. Міська влада просить відкрити кримінальне провадження, а це дасть можливість провести судово-медичну експертизу. Згодом мерія Дубна планує на місці злочину збудувати меморіальний комплекс пам’яті жертв тоталітарного режиму.

22-23 червня 1941 року масові розстріли політичних в’язнів у тюрмах НКВС розпочались на теренах Західної України, потім по всій Україні. За інформацією Українського інституту національної пам’яті, протягом двох тижнів, перед наступом німецьких військ, радянська влада вбила близько 22 тисячі людей, яких переслідувала за національну свідомість і політичні переконання. Енкаведисти розстрілювали політичних в’язнів просто у камерах. Для виконання злочину, за даними УІНП, була видана директива народного комісара Держбезпеки СРСР Меркулова № 2445-М від 23 червня 1941 року, згідно з якою складались списки людей, які перебували у в’язницях на теренах Західної України, яких мали розстріляти у зв’язку з початком війни з Німеччиною. Розстрілювали навіть тих, які не були у списках і щодо яких навіть не почалось слідство.

До слова, нещодавно у селі Стара Ягільниця Чортківського району на Тернопільщині знайшли величезний архів УПА. Документи були заховані в одному із  вуликів місцевого пасічника.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...