«То є біда чорна!» Одне з найбільших сіл України виявилося відрізаним від світу, бо через дощі обвалився міст

«То є біда чорна!» Одне з найбільших сіл України виявилося відрізаним від світу, бо через дощі обвалився міст

Аномальні зливи та буревії цього літа не дають спокою мешканцям прикарпатських районів. На Франківщині тільки-но оговталися від повені, яка накрила регіон наприкінці травня, як тут – нова біда. Проливні дощі, що тривали впродовж кількох днів, підмили ґрунти, внаслідок чого частково обвалився автомобільний міст через потічок Рушір в селі Люча Косівського району.  Фактично відрізаним від світу залишилися мешканці одного із найбільших сіл України – Космач та присілка Люча-Рушір. Але проблема не лише у цьому – в районі чотири аварійні мости, які можуть рухнути будь-якої миті. Аби привернути увагу влади до своєї проблеми, селяни вже навіть погрожують зачинити чиновників у кабінетах.

Село Космач розташоване на річці Пістиньці у високогір’ї Карпат і вважається одним із центрів мистецтв та ремесел Гуцульщини, тут добре розвинений туризм. А ще Космач – одне із найбільших за кількістю населення та за площею село в Україні, тут проживає більше 6 тисяч осіб, у Лючі-Рушір – 1350. Але ось вже кілька днів, аби дістатися до райцентру чи в область, вони змушені об’їжджати через село Прокурава, що майже за 35 кілометрів.

Річ у тім, що в ніч на 24 червня в місцевому потічку Рушір, який впадає в річку Люча, піднявся рівень води. Як наслідок обвалився автомобільний міст.

Повідомлення до рятувальників про цю подію надійшло вчора, 25 червня, близько опівдня, – кажуть в управлінні з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА.  – Зателефонував сільський голова Лючі, сказав, що через дощі обвалився міст. Органи місцевого самоврядування повідомлені про це, вживають заходи щодо відновлення сполучення з населеними пунктами Космач та Люча-Рушір.

Однак місцевих мешканців не дуже тішать обіцянки чиновників. Кажуть, що дороги в тутешніх селах і так нікудишні, але роками ніхто нічого не робить.

Рано чи пізно це мало статися, – каже мешканка Космача пані Ганна. – В нас яма – на ямі, швидка не може доїхати, автобуси не хочуть їздити, а щоб самому кудись дістатися, то взагалі окрема історія… Але чиновники лише руками розводять – немає грошей!

Голова Космацької ОТГ Дмитро Бербеничук зізнається «Західному аргументу», що просто у відчаї – без допомоги держави відремонтувати дороги не вдасться, а у високих кабінетах чиновники на проблему не зважають.

То є біда чорна! Ми ходимо по хліб в магазин по коліна в болоті, бо доріг практично немає, – каже Дмитро Барбеничук. – У нас чотири аварійних мости, один із них вже впав. Ні швидка, ні пожежна доїхати не можуть, їдуть по півтори години. Вже через це кілька років тому були навіть смертельні випадки, породілля померла, бо лікарі не встигли вчасно приїхати. Автобуси теж не їздять, залишилося лише два на маршруті через  Яблунівку, самі розумієте, що для  семитисячної громади це як крапля в морі. Я вже писав листи і в район, і в ОДА, звідусіль або взагалі  не відповідають, або приходять відписки: «Немає грошей».  У нас ОТГ невелика, роботи особливої нема, відповідно податки невисокі платимо. Тим не менше за три роки ми чимало зробили, але відремонтувати дороги нам самим не під силу.

Не краще ситуація і в сусідньому селі Брустурів, яке теж належить до Космацької ОТГ. За словами тамтешнього сільського голови Івана Гасюка, у них два аварійних мости. Якщо вони зруйнуються, то до Брастурова та села Шепіт дістатися теж буде нічим.

Я вже теж писав листи навіть в обладміністрацію, але за півтора місяці відповіді так іне отримав, – каже Іван Гасюк.

Тим часом, вчора, 25 червня, у Космачі відбулися збори громади, на які прийшли близько 400 місцевих мешканців. Селяни налаштовані радикально – якщо влада нічого не зробить якнайшвидше, погрожують чиновників із обладміністрації зачинити у кабінетах.

Нагадаємо, наприкінці травня в Івано-Франківській області пройшли сильні зливи, затопивши десятки будинків та сотні гектарів полів і городів.

Фото: Міша Хоптій/Facebook.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...