День Конституції: найцікавіші основні закони світу

Опубліковано: 28.06.2019. Автор: .

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

28 червня українці відзначають День Конституції. Конституція – це основний закон, який визначає державний устрій, формування і функціонування органів влади, виборчу систему, права та обов’язки громадян. Колеги з видання #Букви зібрали найцікавіші факти про конституції різних країн світу.

Великобританія. Середньовічні закони

У Великобританії до цих пір відсутня конституція, яка б виконувала функції основних документів. Натомість британці користуються неписаними звичаями (пошуки бочок з порохом в підвалах парламенту або насильне поміщення спікера нижньої палати на його почесне місце) і регламентуються старовинними конституційними угодами. Не існує навіть точного переліку документів, які належали до британської конституції, оскільки в її основі лежать закони (статути і судові прецеденти, що дозволяють сформувати уряд) і доктринальні джерела (це сукупність думок видатних вчених-юристів з правових питань), які мають однакову юридичну силу.

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

Що стосується конституційних актів, то до них зараховують деякі статути: Велику хартію вольностей (вона регулювала взаємини монарха і підданих і стала однією з підвалин свободи), Habeas Corpus Act (Хабеас корпус акт), прийнятий парламентом Англії 1679 року (акт гарантує громадянам країни їх права і свободи), Білль про права 1679 року (акт про престолонаслідування, який також дозволяв стягувати податки, утримувати армію, мати зброю і проводити дебати), акт про унію 1706 р. (документ про об’єднання Англії і Шотландії і створення єдиної держави – Великобританії), Акт про парламент (1911 і 1949 рр.), Акт про палату громад (1978 р.), Акт про народне представництво і т. д. Крім того, Акт про місцеве управління, як не дивно, відноситься до конституційного права , а не до адміністративного, як це прийнято в більшості випадків.

Великобританія – це парламентська монархія (монарх володіє номінальною і символічною владою) і складна унітарна держава з автономними одиницями (Англія, Шотландія, Уельс і Північна Ірландія). Має двопартійну систему управління (Палати лордів і громад).

Сполучене Королівство досі залишається оплотом сучасної демократії завдяки Великої хартії вольностей, яка, в свою чергу, символізує свободу людини перед державою («кожен може робити те, що не заборонено законом»).

США. Перша Конституція, втілена на практиці

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

У США конституційний розвиток почався в 1776 році, коли парламент прийняв Декларацію незалежності, розроблену видатним діячем Томасом Джефферсоном. Через деякий час у Філадельфії зібрався конституційний конвент для розробки нової конституції, на якому всі штати були представлені 55 делегатами. Їх пізніше назвуть «батьками конституції». Засідання конвенту проходило в закритому режимі, оскільки заборонялося розголошувати зміст дебатів. Восени 1787 року конвент нарешті схвалив Конституцію США, яка після ратифікації штатами вступила в законну силу. Після почалося формування уряду, і першим президентом країни обрали Джорджа Вашингтона.

Конституція закріплювала республіканську форму правління як в рамках всієї країни, так і в окремих штатах (50). На практиці це означало, що будь-які спроби змінити республіканський лад або відокремити штати розцінювалися як державна зрада.

Основні положення американської Конституції: розподіл держвлади (на законодавчу виконавчу і судову влади); прописані принципи федералізму; дію судового конституційного нагляду (Верховний суд може впливати на законодавчу і виконавчу влади і політичні процеси в цілому). Вона складається з преамбули, 7 статей і 27 поправок. При цьому кожен штат має свою конституцію (всього їх було прийнято 146. Вони стосувалися зовнішньої політики, збройних сил і оборони країни, еміграції, зовнішньої торгівлі та зв’язків між штатами).

США – федеративна президентська республіка з сильним центральним держапаратом, де діє принцип світської держави.

Німеччина. Боннська конституція

Німеччину після поразки у Другій світовій війні розділили на чотири окупаційні зони (радянську, американську, англійську та французьку). Таке рішення прийняли лідери «великої трійки» (Сталін, Рузвельт і Черчілль) на Потсдамській конференції. Останні в зв’язку з початком холодної війни об’єдналися і проголосили створення Федеративної Республіки Німеччини. Тоді ж прийняли Боннську конституцію, яку назвали на честь першої столиці ФРН (вона містила 146 статей).

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

Основний закон Німеччини не передбачає ні всенародного опитування, ні референдуму, ні всенародних виборів президента (були побоювання щодо переростання сильної президентської влади в авторитарну). Канцлер обирається депутатами Бундестагу та Бундесрату без обговорення кандидатури (він може бути переобраний лише один раз). Конституція розмежувала повноваження федерального уряду і земель (зараз налічується 16 земель, отже, стільки ж урядів і парламентів). Землі були наділені «культурним суверенітетом» і мали право самостійно регулювати систему освіти і розробляти закони про ЗМІ, а також виконувати федеральні закони.

У Боннської конституції прописано, що ФРН є правовою, федеративною, демократичною, республіканською і соціальною державою.

Франція. Конституції П’яти республік

Конституційна історія Франції чи не найбагатша на події в порівнянні з іншими європейськими країнами. Визначну роль в області світового конституціоналізму зіграла французька Декларація прав людини і громадянина 1789 року, в основі якої закладені ідеї свободи і рівності (рівноправності) індивідів. Цей акт став першим в Європі нормативним каталогом прав і свобод. Згодом дана Декларація увійшла в текст французькою Конституції 1791 року. А частина її формулювань запозичили автори міжнародних документів з прав людини в різних країнах світу. Після цього у Франції було прийнято від чотирнадцяти до шістнадцяти конституцій або конституційних актів.

У 1814 році тут була видана Конституційна хартія, яка вважається першою в світі «подарованою» монархом конституцією (суспільний договір між нацією і королем). До того ж в документі вперше вживався термін «глава держави». Відтоді французьким громадянам надавалися рівні права перед законом незалежно від станів.День Конституції: самі цікаві основні закони світу

Після революції 1848 року почався період Другої республіки, протягом якого було прийнято дві конституції, за допомогою яких і створили інститут президента, який обирався на загальних виборах.
На початку вересня 1958 року на референдумі була прийнята чинна Конституція Франції, з чим ознаменувався початок періоду П’ятої республіки. Її автором вважають президента Франції Шарля де Голля. На сьогодні в основний закон вносилися зміни сімнадцять разів. Однією з характерних особливостей даного документа є те, що він зафіксував державний девіз – «Свобода, Рівність, Братерство». Також в ньому задекларовано основний принцип республіки – «правління народу, здійснюване народом для народу». Таке формулювання відображає загальний зміст принципу народного суверенітету («Національний суверенітет належить народу, який реалізує його через своїх представників і через референдум»), який допоміг остаточно сформувати національну державу (і ввести феномен політичної нації).

У Конституції була вперше прописана форма держправління як змішана республіка, яка поєднує в собі одночасно риси парламентської і президентської. Пізніше термін правління президента скоротився з 7 до 5 років, і він міг обиратися не більше двох разів поспіль.

Польща. Перша в Європі Травнева конституція

День Конституції: самі цікаві основні закони світуУ травні 1791 Сейм прийняв закон про управління (Ustawa Rzadowa), який ще називають Травневою конституцією. Цей документ, як вважають поляки, був прийнятий другим в світі і першим в Європі. Згідно з цим актом, замість старої системи управління передбачалося створити двопалатний парламент, нижня палата якого прямо визначалася як «представництво народної влади». При цьому в ньому відбивалася ідея народного суверенітету. В преамбулі вживалося словосполучення «народна конституція». Окремі його розділи були присвячені законодавчій, виконавчій та судовій владі.

На початку квітня 1997 року в референдумі була затверджена чинна Конституція. За документом вводилася змішана республіканська форма правління (позначена як Третя Республіка). Вона містила важливі положення, присвячені побудові демократичного суспільства («політичні партії на принципах добровільності і рівності об’єднують польських громадян з метою впливати демократичними методами на формування політики держави»). При цьому заборонялися партії і організації, які в своїх програмах підтримували тоталітарні режими (нацизм, фашизм і комунізм). Основою економічного ладу поляки обрали ринкову економіку, засновану на приватній власності.

Японія. «Мирна» конституція

День Конституції: самі цікаві основні закони світуВ Японії нова Конституція, яка відома як «Мирна», була прийнята в жовтні 1946 року. Головними її особливостями стало чітке закріплення трьох принципів: народного суверенітету (преамбула); дотримання основних прав і свобод громадян; принцип пацифізму – відмова від війни і створення регулярних збройних сил. Імператор, позбавлений реальної політичної влади, залишився символом нації. Вищим органом держави і єдиним законодавчим інститутом був проголошений парламент.

Конституція закріпила ряд загальнолюдських цінностей. Зокрема, принцип миру і політичної моралі.
Цікаво, що основний закон жодного разу не піддавався перегляду, хоча подібні питання не раз порушувалися опозицією (особливо перегляд 9-й антивоєнної статті). Це пов’язано не тільки з жорстким порядком внесення змін до документа (потрібна згода не менше 2/3 загальної кількості обох палат парламенту), але і з існуючим в Японії стійким балансом політичних сил, які не дозволяють досягти необхідного кворуму в парламенті.

До речі, поліцейські сили вважаються особливим видом японської армії, яка має право на так звану колективну самооборону (це дозволяє резолюція кабміну від 1 липня 2014 року).

Ізраїль. Відсутність конституції

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

В Ізраїлі взагалі відсутня конституція як така. Її роль виконують основні закони, що регулюють демократичний лад держави (формування уряду). Крім цього, є ряд основних законів, що гарантують фундаментальні свободи (Декларація незалежності, судові прецеденти і інші правові документи).
На даний момент в країні прийняті близько дванадцяти основних законів, статті з яких можуть увійти в майбутню конституцію. Прийняти конституцію заважають постійні суперечки між світською та релігійної частинами ізраїльського суспільства.

У минулому році Кнесет прийняв закон, який оголошує Ізраїль єврейською національною державою. Закон визначає Ізраїль як історичну батьківщину євреїв і їх «національний будинок», в якому вони реалізують своє право на національне, культурне, релігійне та історичне самовизначення (яке належить виключно єврейського народу). Закон оголошує Єрусалим єдиною і неподільною столицею Ізраїлю, а також юридично закріплює діючі єврейські символи держави, єврейський календар і свята. Тепер офіційною державною мовою Ізраїлю є іврит.

Сан-Марино. Давня Конституція

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

Сан-Марино – єдиний приклад в середньовічній Південній Європі вдалого переходу «громада – комуна – республіка». Державне управління в Сан-Марино з часів середньовіччя характеризується постійним застосуванням норм римського публічного права. Другим документом конституційного права був Статут Республіки від 1253 року – це зведення законів, що регламентують устрій держави і суспільне життя.

На початку XIV століття «аренго» (рада старійшин республіки) прийняв текст Другого Статуту, в якому підкреслювалося, що консули і капітани клянуться виконувати свої обов’язки «в ім’я честі і установка фортеці св. Маріно». Третій Статут був прийнятий в 1353 році, який неодноразово редагувався.

Остання середньовічна редакція своєрідної конституції Сан-Марино остаточно закріпила за цими територіями назву «республіка». Отже, згідно з формально визначеними нормами конституційного права, Сан-Марино є республікою від 1491 року.

В редакції Третього Статуту 1491 року говориться, що: з громадянської присяги був виключений пункт про неможливість оголошувати війну Папі. Закріплюється і положення про те, що страти з конфіскацією майна підлягає кожен, хто захотів би поставити свої інтереси над інтересами всіх громадян за допомогою зовнішніх сил. В якості гарантії безпеки заборонявся в’їзд в місто іноземцям з поганою репутацією і вводилася заборона на володіння власністю в межах замку вельможних адвокатів. Протягом XV століття Третій Статут і республіканський лад Сан-Марино офіційно визнали Папа Римський і неаполітанський король.

Сьогодні конституція анклаву виглядає наступним чином: глави держави – це два капітан-регента (які є виконавчою владою), які обираються Великою генеральною радою терміном на 6 місяців. Парламент – Велика генеральна рада, яка обирається строком на 5 років.

У ХХ столітті було відновлено рада старійшин як «аренго» – асамблею глав сімей, яка має «право петиції» і займається конституційним процесом.

Індія. Найбільша Конституція в світі

День Конституції: самі цікаві основні закони світу

У 1949 році Установчими зборами (299 депутатів) була прийнята Конституція Індії, яка повністю вступила в силу лише в 1960 році (після здобуття свободи). Вона діє і до сих пір. Конституція Індії є найбільшою Конституцією в світі. Вона включає в себе 435 статей (із змінами і доповненнями), 12 об’ємних додатків і 70 поправок. Поправки до Конституції можуть як змінювати її, так і додаватися до неї.

Конституція Індії є еклектичним документом, оскільки його укладачі включили в нього кращі конституційні практики всього світу. Автори основного закону запозичили ряд конституційних положень у інших країн – Великобританії, СРСР, США, Канади, Японії, Австралії та інших. Основна ідея розробників полягала в прагненні закласти основи моделі «третього шляху» суспільного і державного устрою, який би відрізнявся як від демократії західного зразка, так і від соціалізму в радянському або китайському трактуванні.

Закон визначає Індію як демократичну країну, вільну від колоніалізму, що проповідує рівність всіх громадян, політичну і економічну справедливість, а також дотримання гідності особистості, участь в боротьбі за мир і рівноправне співробітництво між народами.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...