Як працівників ЧАЕС від замерзання врятувало біопаливо

Опубліковано: 03.07.2019. Автор: . Київська область

Як працівників ЧАЕС від замерзання врятувало біопаливо
Славутич може стати першим містом України, яке повністю відмовиться від газового опалення.

В умовах сучасної економіки, коли ціна на газ зростає чи не щокварталу, питання альтернативних джерел енергії стоїть як ніколи гостро. Як варіант, замінити традиційні види пального(вугілля, нафту чи природний газ) можна біопаливом. Окрім колосального економічного ефекту, воно має ще одну суттєву перевагу – екологічність. У місті Славутич Київської області вже майже два роки працює чи не найбільша в Україні котельня, яка саме завдяки альтернативному паливу забезпечує майже половину потреб міста в тепловій енергії – не лише обігріває та постачає гарячу воду, а ще й суттєво економить гроші. Тож місцеві мешканці особливо не переймаються постійним зростанням ціни на газ.

Славутич – одне із наймолодших міст України. Побудоване воно вже після аварії на Чорнобильській АЕС для проживання працівників атомної станції. Тож переважна більшість його мешканців – ті, кого евакуювали із Прип’яті. Наприкінці 2017 року через борги місцевого теплопостачального підприємства 25-тисячне місто залишилося без газу. І хтозна, чим би все закінчилося, якби саме у цей період не запустили біокотельню.

Сам об’єкт був побудований ще у 2010-2012 роках, – розповідає радник генерального директора з питань комунікації групи компаній «Укртепло» Валентин Войтків. – Потім наша компанія його викупила, встановила устаткування і у листопаді 2017 року котельня на біопаливі почала працювати. Тоді це була найбільша біокотельня в Україні. Її потужність 10,5 МВт і вона приблизно на 40% забезпечує місто теплом і гарячою водою. В ній усе повністю автоматизоване. Котельня працює на деревині, яка залишається від роботи пилорам, деревообробних підприємств чи лісових господарств. До слова, побудувати її саме у Славутичі вирішили не випадково, адже об’єкти такого типу прив’язані до ресурсів. Тобто мають бути там, де є відходи дерева, бо возити тирсу чи щепу здалеку буде невигідно. А у Славутичі є і сировина, і споживач – місто. Зараз котельня успішно відпрацювала опалювальний сезон, готується до наступного. Варто зазначити, що гігакалорія, вироблена котельнею на біопаливі, на 10-30% дешевша, ніж газова.

Окрім того, зараз компанія «Укртепло» у Славутичі будує біо-ТЕЦ. Це значно потужніше підприємство, яке дозволить через два-три роки повністю відмовитися місту від газу.

Я з жахом пригадую ті часи, коли через проблеми із газопостачанням нам постійно вимикали опалення і гарячу воду, – зізнається мешканка Славутича пані Тетяна. – В квартирі було холодно, дітей кутали, у що тільки можна. Ні помитися нормально, ні зігрітися… А відколи запрацювала ця котельня ми взагалі забули про такі проблеми! Та й платіжки стали приходити зі значно меншими сумами. Наприклад, за двокімнатну квартиру в опалювальний сезон щомісяця економлю 300-500 гривень.

 

Котельня обслуговує усю соціальну сферу (дитсадки, школи, лікарні, держустанови) і частину житлових будинків. Повністю відмовитися від газу ми поки не можемо, оскільки ще бракує потужності. Але це питання часу, – розповідає міський голова Славутича Юрій Фомічев. – За останні два роки ми зрозуміли, що виробляти енергію на біопаливі на багато вигідніше – одна гігакалорія обходиться дешевше в середньому на 100 гривень. У Славутичі є кілька деревообробних підприємств, вони круглий рік заготовляють сировину, тож нічого не потрібно ніде купувати і возити здалеку, усе на місці. Тому мерія зацікавлена, аби таких котелень було якомога більше, аби перейти до повноцінного ринку енергозбереження.

Як працівників ЧАЕС від замерзання врятувало біопаливо

Юрій Фомічев.

А щоб сировини було ще більше, у Славутичі планують висадити енергетичну вербу. Це ще більше здешевить процес виробництва електроенергії. Тому зараз підшуковують відповідну земельну ділянку.

До речі, група компаній «Укртепло», яка запустила котельню у місті Славутич, є найбільшим виробником тепла з біопалива в державі. У 2011 році вони розпочинали роботу всього з однієї котельні. Сьогодні компанія володіє десятками подібних об’єктів різних потужностей, які обігрівають та забезпечують гарячою водою лікарні, військові частини, школи, дитячі садочки, багатоквартирні житлові будинки та інші важливі об’єкти у половині областей України.

Варто зазначити, що місто Рівне не є винятком. Компанія «Укртепло» присутня тут вже шість років. Саме вони свого часу побудували на місцевому сміттєвому полігоні біогазові станцію потужністю 0,5 МВт та переобладнали кілька колишніх газових котелень, які зараз працюють на біопаливі.

А восени минулого року компанія викупила корпоративні права місцевого теплопостачального підприємства «Рівнетеплоенерго» і нові власники одразу заявили про свій намір переоснастити щонайменше третину газових котелень обласного центру на тверде паливо.

Це нормальна європейська практика, – каже засновник групи компаній «Укртепло» Іван Надєїн. – Для прикладу, в центрі Праги стоїть твердопаливний котел, який ще й електроенергію виробляє. По такому ж принципу пішли й інші європейські країни. Швецьке місто Уппсала, в якому проживає 300 тисяч населення, взагалі не використовує природній газ. У них обігрівають деревиною та торфом. В цілому ж у Швеції 48 % всього енергобалансу займає біомаса. В Україні ж цей показник дуже незначний – 2,5 %, а в Рівному ще менший. Хоча Рівне за своєю структурою дуже подібне на європейські міста.

Як працівників ЧАЕС від замерзання врятувало біопаливо

Іван Надєїн.

Як приклад пан Надєїн наводить бюджетні установи міста, які починаючи з минулого опалювального сезону, почали обігріватися котлами, що працюють на твердому паливі. Тепло з відновлюваних джерел в середньому коштує на 10-20% дешевше, ніж тепло з газу.

На черзі переоснащення кількох котелень, які обігрівають багатоквартирні житлові будинки. Зокрема, по вулицях Соборній, Чорновола та Герцена.

В групі компаній «Укртепло» не приховують, що у Рівному повністю відмовитися від використання газу, як у Славутичі, не вдасться. Насамперед чергу через значно більшу кількість населення. Втім, 30-40% котлів перевести на біомасу (у рівненському випадку – це щепа) вони вважають цілком реальним показником. І навіть це, за словами Івана Надєїна, дасть колосальний економічний ефект. Зокрема, місто стане енергонезалежними, припиняти подачу гарячої води навіть влітку не доведеться. А головне – вартість тепла для населення не залежатиме від ціни на газ.

Нагадаємо, мешканці села на Рівненщині вже місяць сидять без централізованого водопостачання.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...