«Після злету буде обвал», – експерти пояснили, що відбувається з гривнею і доларом

Опубліковано: 31.07.2019. Автор: .

«Після злету буде обвал», – експерти пояснили, що відбувається з гривнею і доларом

Часи, коли долар в українських обмінниках можна було купити за вісім гривень, давно стали історією, а фраза «долар по вісім» тепер мало не афоризм. Українці за останні чотири роки звикли до того, що курс іноземної валюти зростає мало не щодня. А за ним – і ціни. Проте за останні два ситуація на валютному ринку кардинально змінилася – долар почав падати. Щодня цифри на табло обмінників зменшуються одразу на 20-30 копійок. Сьогодні «зелений» можна купити по 25,6, а подекуди і по 25 гривень. Натомість продати його можна максимум по 24,9 гривні. При цьому ціни залишаються такими, як і були.  У чому ж причина такого економічного злету національної валюти і чи не вилізе усім нам боком це «валютне піке» вже за кілька місяців, з’ясували журналісти «Західного аргументу».

Економісти з досвідом не приховують, ситуація дійсно видається аномальною. Якщо попередні рухи гривні були недалекі від традиційних сезонних трендів, то зараз національна валюта повністю відійшла від звичної схеми.

Рекордне падіння курсу долара і зміцнення гривні обумовлюється чотирма сприятливими зовнішніми економічними факторами: підвищенням світових цін на одні з основних товарів українського експорту (руду і зерно), збільшенням в Україні обсягів іноземної валюти і, як наслідок, падіння її вартості. Крім того, останнім часом спостерігалося поверненням в Україну значної маси офшорних грошей для оплати олігархами виборчих кампаній своїх кандидатів у народні обранці. А головне – падінням цін на газ, який Україна закуповує в Європейському Союзі за валюту, – говорить у коментарі «Західному аргументу» член правління Міжнародної спілки «Інститут національної політики» Марина Багрова. – Крім цього, існує рукотворний фактор зміцнення гривні з боку Національного банку України. Зокрема, вилучення «зайвих» грошей з економіки країни.

За словами експерта, НБУ випустив депозитні сертифікати і продав їх комерційним банкам зі ставкою в розмірі 17,5%. При тому, що в більшості пострадянських країн ставка становить 4-7%. Після подолання курсу позначки 26 грн., залишки на кореспондентських рахунках комерційних банків скоротилися з 51 до 37 млрд. грн., а для підтримки ліквідності фінансової системи потрібно близько 60 млрд.

НБУ погасив депозитні сертифікати комерційним банкам на суму 107 млрд., і випустив нові депозитні сертифікати на 126 млрд., – продовжує пані Багрова. – При цьому, НБУ вилучив з обігу 19 млрд. Таким чином НБУ створює рукотворний дефіцит гривні на фінансовому ринку, яка не надходить в реальний сектор економіки у вигляді кредитів.

Така «ручна» економічна політика не може довго тривати, переконаний експерт. При невеликій зміні зовнішньоекономічної кон’єктури, в умовах неробочої і нестабільної економіки, всі ці схеми з дефіцитом гривні і профіцитом спекулятивної валюти можуть обвалитися і курс гривні різко впаде.

Коли це може статися? Можливо, вже восени… У вересні–жовтні поточного року, після зміни економічної і політичної кон’єктури гривня може істотно впасти по відношенню до іноземних валют.

 

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...