«Доступні ліки» на папері: як пацієнтам доводиться за останні гроші купувати життєво необхідні препарати

Опубліковано: 22.08.2019. Автор: .

«Доступні ліки» на папері: як пацієнтам доводиться за останні гроші купувати життєво необхідні препарати

Вже не один рік чиновники із МОЗу намагаються реформувати вітчизняну медицину. На перший погляд, ідея непогана – щоб і пацієнти отримували якісні і доступні послуги, і лікарі відповідну оплату за свою працю. Однак, як показує практика, що далі ці нововведення заходять, то більше впираються у глухий кут. До прикладу, одним із етапів такого реформування стала урядова програма «Доступні ліки», затверджена Міністерством трохи більше як два роки тому. У переліку – сотні препаратів, які можуть безкоштовно або з невеликою доплатою отримати ті чи інші групи пацієнтів. А днями в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook заявила, що таких препаратів стало ще більше.

Безкоштовних препаратів стало ще більше

Міністерство охорони здоров’я України затвердило новий перелік ліків у програмі «Доступні ліки» для пацієнтів з серцево-судинними хворобами, діабетом 2 типу та бронхіальною астмою. До оновленого реєстру увійшло 254 препарати. Тепер з нього 78 препаратів українці можуть отримувати абсолютно безоплатно, ще 176 — з невеликою доплатою. Перелік безоплатних ліків збільшився майже на 20% у порівнянні з попереднім, – написала пані Супрун.

Також вона уточнила, що мова йде про ліки, які пацієнти мають приймати постійно.

Дуже важливо, що вони матимуть змогу не витрачати на них додаткові кошти — найдорожчий препарат, який повністю оплачує держава для пацієнта за програмою «Доступні ліки», коштує — 863,43 гривні, – пише чиновниця.

На перший погляд, усе виглядає надзвичайно райдужно. Чи дійсно без проблем можна отримати безкоштовно життєвонеобхідні ліки, вирішили переконатися кореспонденти «Західного аргументу» разом із пацієнткою, яка їх потребує.

Неточний запис у медкартці – це проблеми пацієнта

65-річна львів’янка пані Оксана майже десять років тому пережила інсульт. Відтоді жінка страждає на часті напади епілепсії. Каже, що в лікарню потрапляє мало не кожні пів року.

Це жахливо, жити і чекати, коли тобі вчергове відніме мову і почнуться судоми, які часто закінчуються реанімацією, – каже пані Оксана. – Невропатолог приписав мені пожиттєво приймати протисудомний препарат «Карбамазепін». Спочатку я купувала слабші таблетки, недорогі, і на свою пенсію могла собі це дозволити, однак з роками довелося перейти на сильніші, пролонговані препарати. А ціна таких таблеток вже «кусається» – на місяць орієнтовно 600 гривень. Самі розумієте, що на пенсію трохи більше як 2,5 тисячі гривень не дуже розженешся. Тож лікар мені підказав, що можу отримувати ці ліки безкоштовно і тут почалися мої ходіння по муках.

Спочатку йдемо із пані Оксаною до сімейного лікаря, який має виписати відповідний рецепт. Однак на нас тут чекає перша невдача – виявляється, невропатолог зробив невірний запис про призначення у медичну картку пацієнтки. Тож виписати рецепт нам не можуть.  Повертаємося до невропатолога (оскільки лікарі у поліклініках, зазвичай, приймають у певні години, візит доводиться перенести на наступний день).

Через кілька днів ходінь по  кабінетах поліклініки на Сихові у Львові ми з пані Оксаною все ж отримуємо заповітний рецепт, за яким нібито можемо безкоштовно придбати потрібний препарат.

Ходіння по кабінетах не під силу й здоровому

Але й на цьому проблеми не закінчуються. Чи не в кожній аптеці, на дверях якої є наліпка «Доступні ліки» , нас зустрічають відмовою – цього препарату у переліку немає.

От що мені робити? Напад може статися будь-якої миті, а я вже три дня ходжу по кабінетах лікарів, натомість, щоб вживати препарат… – каже пані Оксана. – Це здоровому не під силу, не кажучи вже про хворого.

Натомість, вдалося з’ясувати, що отримати безкоштовно карбамазепін пані Оксані можна було б за іншою програмою – урядовим актом, відповідно до якого визначено перелік категорій захворювань та групи населення, яким лікарські засоби за рецептами лікарів відпускаються безоплатно або на пільгових умовах. І пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, до яких належить наша співрозмовниця, до цієї категорії належать.

Але в жодній аптеці Львова безкоштовно цих ліків не видають. Провізори пояснили, що вони дорогі, орієнтовно 570-620 гривень за упаковку, але безкоштовно вони їх не віддають.

Нам держава не компенсує цих витрат, тому пацієнтам доводиться купувати за гроші, – каже провізор в одній із аптек. – Можете пошукати у державних аптеках.

Оскільки державних у Львові не так і багато, ми їх обійшли буквально за два дні, в жодній цього препарату взагалі немає.

Тож пані Оксані довелося вкотре купити життєво необхідні ліки за свої гроші:

Добре, що діти фінансово допомагають, інакше б довелося або вмирати, або сидіти без хліба, віддавши усю пенсію на лікування…

«Найефективніших препаратів у переліку немає»

Варто зазначити, що лікарі самі теж не у захваті від програми «Доступні ліки». Кажуть, що сучасних, найефективніших препаратів у цьому переліку просто немає. Тобто, перелік не зовсім відповідає потребам сучасності.

Є також критичні зауваження щодо механізму відшкодування вартості лікарських засобів за програмою. Він розроблений таким чином, що найдешевші препарати опинилися у монопольному становищі: розмір відшкодування вартості кожного препарату визначений у межах ціни найдешевшого засобу. А це ставить виробників у нерівні конкурентні умови.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...