«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Опубліковано: 31.08.2019. Автор: . Рівненська область

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»
Леонід Тоюнда на березі Чорного моря, в якому затонув «Адмірал Нахімов».

Тридцять три роки тому, 31 серпня  1986 року, в житті на той час молодого та успішного  керівника Дубровицького районного відділення Державного банку СРСР Леоніда Тоюнди сталася трагедія, котра поділила його життя навпіл. Через тиждень після неї він повністю посивів. Це були вісім хвилин, які він волів би назавжди викреслити зі своєї пам’яті і ніколи не згадувати. Однак, жахливі картини пережитого, ще довго будуть йому снитися, нагадуючи про тих, хто був поруч і кого тоді він назавжди втратив.

Катастрофа одного з найбільших круїзних лайнерів Радянського союзу «Адмірал Нахімов» тоді забрала життя сотень пасажирів.  Серед тих, кому пощастило вижити,  був і Леонід Тоюнда. Лише згодом,  через 19 років після трагедії  він зрозуміє, що другий шанс на життя був дарований йому не випадково: у свої 57 він втретє стане батьком.

Стоячи на березі Чорного моря, і тримаючи за руку свого 13-річного сина Сашка, пан Тоюнда із тугою в очах дивиться у морську далечінь і подумки згадує всіх тих, хто тридцять три роки тому  не повернувся з того рокового рейсу.

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Розповідає синові Сашкові про події тієї трагічної ночі.

Хоча перед відправленням у всіх пасажирів «Адмірала Нахімова» був піднесений настрій, адже потрапити на цей корабель- красень було дуже складно. Більше того, тоді, на кораблі оголошували, що пасажирам дуже пощастило, оскільки це мав бути його останній рейс. Після якого влада Радянського Союзу мала віддати його у Варну (Болгарія) за борги, де проводили капітальний ремонт «Адмірала Нахімова».

«Радянський Титанік»

«Адмірал Нахімов»  побудований у 1925 році німецькими інженерами у Лоббендорфі. Тоді він називався «Берлін». До Другої світової використовувався як пасажирський лайнер, під час війни перевозили ним поранених. У 1945-му пароплав підірвався на міні та затонув. Підняти та відремонтувати його вдалося лише через два роки. Тоді й він став називатися «Адміралом Нахімовим»,  а ще через 10 років –  знову на ньому возили туристів.

За своїми технічними характеристиками  «Адмірал Нахімов» мало чим поступався знаменитому «Титаніку»: його довжина була 174,30 метрів («Титаніка» – 269,1 м),  ширина 21,02 метри (28,19 м), висота 11,81 метр (18,5 м). А ще на ньому було 276 людей було екіпажу та вміщав 1500 пасажирів.

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Потрапити на цей корабель-красень було за щастя.

Одним зі щасливчиків, хто потрапив на цей корабель був і 38-річний Леонід Тоюнда  – путівку він отримав у себе на роботі, як премію. Окрім нього, квитками на цей круїз преміювали ще чотирьох працівників державної банківської установи. Щоправда,  з інших районів Рівненської області.

У мене чогось особливого бажання їхати не було, – пригадує пан Тоюнда. – Я навіть тоді ледь не запізнився на поїзд до Одеси, однак друзі наполягли, що треба їхати.

Вдома в пана Леоніда залишилася тоді дружина та двоє неповнолітніх дітей.

Святкування Дня шахтаря врятувало життя сотень пасажирів

Перше портове місто, в якому після Одеси зупинився «Адмірал Нахімов», була Ялта. Наступного дня він відчалив до Новоросійська, а потім у Сочі. Однак, не дійшов.  За 15 кілометрів від Новоросійська і всього за чотири  кілометри  від берега о 23 годині 20 хвилин в середину правого борту круїзного лайнера врізався суховантажний корабель «Петро Васьов», увійшовши своєю передньою частиною, яка виступала, – бульбом на кілька метрів в корпус «Адмірала Нахімова». Пасажирський пароплав ще кілька хвилин по інерції продовжував рухатися вперед, розвертаючи суховантаж,  і тим самим, збільшуючи розмір пробоїни в правому борту. Пошкодження «Нахімова» виявилися настільки суттєвими, що він повністю наповнився водою і затонув всього за вісім хвилин.

Пізніше, експерти дадуть свій висновок – розмір пробоїни був близько 80 метрів квадратних. Іншими словами, як велика чотирьохкімнатна квартира. Хоч і найменші, все ж шанси вижити були лише у тих, хто в момент зіткнення знаходився на верхній палубі на танцях.

То був День шахтаря, – продовжує свою розповідь наш співрозмовник. – А оскільки на кораблі було багато відпочиваючих із Донеччини, вони наполягли на тому, щоб танці продовжили на кілька годин. Багатьом це врятувало життя.

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Один із кількох ресторанів, які були на борту лайнера.

І справді, того вечора тисячі пасажирів, в очікування ранкового Сочі, на борту пили дефіцитний коньяк та безтурботно танцювали на дискотеці під новий хіт Софії Ротару «Луна, луна». Серед них був і Леонід Тоюнда.  Того вечора він одягнув шикарний блискучий костюм за триста радянських карбованців, однак потанцювати у ньому так і не встиг.

Дожити до світанку

Після 23 години пан Тоюнда звернув увагу на те, що поруч із їхнім кораблем почали світити якісь ліхтарі. Каже, спочатку подумав, що повернулися назад в порт Новоросійська, хоча не міг збагнути, чому так швидко. Коли ж зрозумів, що то світло від іншого корабля,  – відчув сильний удар.

За кілька хвилин двигуни нашого корабля затихли, а світло повністю згасло, – пригадує перші хвилини після зіткнення пан Тоюнда. – Що відбулося, більшість пасажирів зрозуміли лише, коли ведуча вечірки почала бігати і просити всіх перейти на лівий борт, тим самим сподіваючись вирівняти корабель.  Однак це не допомогло. Світло ліхтарів «Петра Васьова» почало віддалятися, а за кілька хвилин наш корабель підняло і люди почали злітати з нього у воду.

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Схема зіткнення «Петра Васьова» із «Адміралом Нахімовим».

Тієї ночі вода була холодною. До того ж море штормило. Опинившись одним із перших у воді, наш співрозмовник зізнається, що перше, що йому спало на думку:  «це кінець». Однак  помирати тоді ніхто не збирався. Тож єдине, що залишалося – набрати побільше повітря в легені і пірнути якомога глибше. Зізнається, що допомогло вміння гарно плавати, якому ще в дитинстві навчився на річці Горинь.

Під водою я плив навмання. Мені пощастило, що плив в протилежний бік від корабля, інакше, просто затягнуло б у вирву. Щоразу мені доводилося пірнати глибше, щоб не натикатися на інших пасажирів, які в паніці могли б потягнути на дно. У такий спосіб навпомацки мені вдалося дістатися перевернутої шлюпки, котра разом із іншими речами злетіла з «Нахімова». За неї вже трималося кілька пасажирів. Решті, хто плавав поруч, допомагав дістатися до нас. У такий спосіб, майже сорока пасажирам вдалося протриматися у воді впродовж кількох годин і дочекатися рятувальників.

Останнім на борт рятувального човна піднявся пан Тоюнда, перед тим, допомагаючи решті врятованих на шлюпці пасажирів. Пригадує, що першою рятувальникам подав жінку, котра весь час, поки плавали у відкритому морі тримаючись за шлюпку, нарікала на слабке серце. Всі, і вона в тому числі, дуже зраділи, коли побачили рятувальний катер, однак, коли її витягнули на борт, жінка померла. Нажаль, таких випадків, коли у вже врятованих пасажирів  «Нахімова» через деякий час відмовляло серце, було ще декілька.

Суховантаж «Петро Васьов» після зіткнення.

Кожен, кого в ту ніч врятували, а таких за офіційними даними з 1243 пасажирів та членів екіпажу «Адмірала Нахімова»  було 820 чоловік, одразу пройшли медогляд, отримали сухі речі та харчі. Оскільки костюм пана Тоюнди був весь у мазуті, йому видали новий на кілька розмірів більший – рукави та штани довелося підгинати кілька разів. А пізніше всім врятованим ще й виплатили часткову компенсацію за втрачені речі.

Влада до останнього приховувала інформацію про катастрофу

Тих, хто не потребував  медичної допомоги, поселили  у спеціально звільнений від туристів готель у місті Новоросійську. А потім півдня тримали у повній ізоляції. З рідними дозволили поспілкуватися лише після обіду, коли стало зрозуміло, що  інформацію про катастрофу не приховати. Тоді, пан Тоюнда і відправив рідним термінову телеграму, що живий та здоровий. А вже ввечері, поїздом, разом із іншими врятованими, виїхав додому.

Пізніше, вже після повернення, він дізнається, що його повідомлення, котре мало би прийти через годину, прийшло із суттєвим запізненням. Тож рідні до останнього не знали, чи є він у списках живих.

Друзі вже навіть зібралися вдома, щоб пом’янути мене. Коли ж листоноша принесла телеграму від мене, поминки перетворилися на святкування мого другого Дня народження, який з того часу я святкую двічі на рік.

А ще кожного року напередодні чергової річниці Леонід разом зі своїми знайомими, котрим після цієї катастрофи теж пощастило вижити, збираються разом, аби пом’янути тих, хто залишився тієї ночі в холодній морській воді назавжди.

Братська могла для сотень пасажирів

На тому трагічному рейсі «Адмірала Нахімова» з Рівненської області було 29 людей, однак лише 18 пощастило вижити. А до сьогоднішнього дня дожили одинці.  Загалом же, за офіційними даними, у результаті катастрофи загинуло 423 людини (359 пасажирів та 64 члени екіпажу), 64 із них назавжди залишилися під водою.

Пошукові роботи на місці катастрофи лайнера розпочали одразу, з 1 вересня 1986 року. Судно лягло на правий борт на грунт майже повністю. Водолази проникали всередину, коридори  були більше схожі на вузькі лази та шахти, вщент завалені килимами, меблями та… трупами.  Більшість кают виявилися замкненими, тож рятувальникам доводилося виламувати двері, аби витягнути тіла людей.

Окрім того, працюючи в приміщеннях судна, що затонуло, загинули два військові водолази. Після цього пошукові роботи вирішили припинити.

«Намагався пірнати глибше, щоб інші пасажири не потягнули на дно», – спогади рівнянина, якому пощастило вижити у катастрофі «Адмірала Нахімова»

Священик-дайвер на 20-ту річницю трагедії відслужив заупокійну службу під водою, на затонулому теплоході «Адмірал Нахімов».

Відтоді «Адмірал Нахімов» лежить на глибині 47 метрів в Цемеській  бухті. Це місце, радіусом 500 метрів, вважається офіційним місцем захоронення жертв катастрофи. Будь -які дії, які б порушили спокій місця захоронення, тут заборонені. Лише щороку 31 серпня сюди приходить катер з родичами загиблих і вони опускають на воду вінок.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...