«До дупи така децентралізація!» Голова однієї з найбільш «розпіарених» ОТГ на Рівненщині вважає, що реформа не працює

Опубліковано: 19.09.2019. Автор: . Рівненська область

«До дупи така децентралізація!» Голова однієї з найбільш «розпіарених» ОТГ на Рівненщині вважає, що реформа не працює
Микола Шустов.

Олександрійська ОТГ одна з найбільших на Рівненщині. До її складу входить 11 сіл Рівненського району, а загальна територія складає 171 кілометр квадратний, що вдвічі більше за обласний центр. Створили її лише минулого року. Попри це, вона вважається однією із взірцевих на Рівненщині. Принаймні саме сюди щоразу везуть високих гостей, коли хочуть, так би мовити, наочно продемонструвати «переваги децентралізації». Однак чиновники, як приїхали, так і поїхали, а людям тут жити. І хто, як не вони, можуть об’єктивно оцінити реальний стан справ після об’єднання. А він, як виявилося, суттєво відрізняється від тієї картинки, яку нам показують по телевізору. Про переваги та недоліки на місцях – в інтерв’ю із Миколою Шустовим, головою однієї з найбільших на Рівненщині ОТГ – Олександрійської.

– Дивно саме від вас чути скарги на децентралізацію. Величезна територія, відносно невелика відстань до обласного центру… Хіба не ці фактори є основними для залучення інвестицій, а відтак і розвитку ОТГ?

Проблема в тому, що держава не дотримується взятих на себе зобов’язань перед ОТГ. Перед об’єднанням нам обіцяли максимальну незалежність від центру. Декларували, що громади матимуть право розпоряджатися землями поза межами населених пунктів. Обіцяли, що податки від виробництв будуть залишатися на місцях. А фактично що ми маємо? Зміни як до земельного кодексу так і до бюджетного законодавства досі прийняті не були. Іншими словами, все як було, так і залишилось. Тільки населених пунктів побільшало.

– Поясніть детальніше…

Ще з минулого року ми періодично спілкуємося з потенційними інвесторами, які виявляють  бажання інвестувати в нашу ОТГ, зокрема був інвестор, який хотів побудувати на території ОТГ аквапарк. Вартість проекту – 10 мільйонів доларів. Погодьтеся, що досить цікавий проект. Особливо враховуючи те, що в Рівному немає подібного розважального закладу. Вдарили по руках, а як дійшло до діла, то з’ясувалося, що ми ще не скоро  зможемо надати йому для будівництва земельну ділянку. Порошенко та Яценюк кілька років обіцяли вирішити це питання. Невеликі зрушення відбулися лише минулого року, коли Гройсман розпочав передачу земель сільськогосподарського призначення в розпорядження ОТГ. Нам віддали лише 500 га і то лише на папері. Триває процес державної реєстрації цієї землі в комунальну власність ОТГ.

– А цього недостатньо для будівництва аквапарку?

Питання не лише в цьому. Від того, що держава грає не за правилами, які сама ж прописала, ми втрачаємо і гроші, і можливості для розвитку. Всі, напевно, чули, що не так давно представники компанії «Тесла», шукали площадку під будівництво заводу. В обласному центрі вільної землі вони не знайшли і звернулися до нас, оскільки Олександрійська ОТГ знаходиться недалеко від Рівного. Але ми їм теж наразі нічого запропонувати не змогли, оскільки землі сільськогосподарського призначення під це не підходять. Потрібно розробляти детальний план і змінювати цільове призначення землі. Пропонували також сонячні панелі встановити і виробляти електроенергію. У такому випадку наша ОТГ могла б стати повністю енергонезалежною, ще й заробляти, продаючи її по «зеленому тарифу». Тільки знову ж таки умова – майданчик має бути не менше  40 гектарів землі і не сільськогосподарського  призначення. А щоб змінити цільове призначення із сільськогосподарського, потрібно знову ж виготовити чимало документації, витрати коштів… Головне, що ця вся процедура досить тривала в часі. Півтора-два роки ніхто з серйозних інвесторів чекати не буде. Хоча у нас є землі і для сільськогосподарського, і для промислового призначення. Маємо і землі рекреації, на яких можна було б розвивати зелений туризм, якби ми могли ними розпоряджатися, як це обіцяли до початку децентралізації.

– А яка ситуація з фінансовою незалежністю об’єднаних громад?

Вона теж на папері. Для прикладу, на території нашої ОТГ, зокрема в селі Нова Любомирка, працює більше десяти підприємств. Однак зареєстровані у нас одиниці,  решта не у нас, а  хто де – хто в Рівному, хто в Києві. Відтак, повітря вони забруднюють тут, а податки сплачують деінде. Ми приблизно порахували, що від такої податкової політики тільки на ПДФО щороку втрачаємо близько 20 мільйонів гривень. Це ті гроші, які могли бути витрачені на асфальтування доріг, ремонт закладів освіти та культури тощо. Держава обіцяла об’єднаним громадам, що податки від підприємств, які працюють на їх території, залишатимуться на місцях. І так мало би бути – де є виробництво, там і платіть податки. А по-суті, нічого не змінилося.

– То за рахунок чого ви існуєте?

Є певні надходження з податків, але вони несуттєві. Як і раніше вимушені просити гроші на ті чи інші потреби через народних депутатів, вишукувати гранти. Я вам більше скажу, до об’єднання бюджет однієї Олександрійської сільської ради мав більше коштів, ніж зараз у всій ОТГ. А все тому, що після децентралізації ми вимушені за власні кошти фінансувати такі статті видатків, які раніше закривалися за рахунок державного і районного бюджетів. Наприклад, освіта. Тільки на школи цього року ми з власного бюджету виділили 10 мільйонів гривень. Ще вісім віддали на садочки. І це все при тому, що загальний бюджет ОТГ складає 23 мільйони гривень. А ще соціальний захист, культура, охорона здоров’я тощо. Правила гри мають бути чіткими і прозорими. А головне, вони не мають мінятися під час самої гри.

– Що ви маєте на увазі під словами «не міняти правила під час гри»?

Акцизний збір від заправних станцій, які працюють на території ОТГ. У нас таких немає, але по деяких інших громадах він давав чимало в бюджети. Цього року вирішили лише частину від цих коштів залишати на місцях. А з наступного року, чув, що весь акцизний збір знову йтиме на Київ, а вже звідти будуть розподіляти, кому скільки дістанеться.

А щодо нашої ОТГ, то відчутно потягло до низу наш бюджет – це суттєве зменшення податку на землі лісового фонду з 1% до 0,1%.

То в чому полягає тоді ця децентралізація? Скажу відверто, якби до початку реформи люди знали, чим вона обернеться, то маю великі сумніви, що вони знову погодилися б на об’єднання сіл у громади.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи варто повертатися до жорсткого карантину, щоб зупинити COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...