Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього: що треба знати про це свято

Опубліковано: 27.09.2019. Автор: .

Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього: чого не можна робити у цей день
Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього: чого не можна робити у цей день

27 вересня усі  християни святкують одне з найбільших релігійних свят – Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього, присвяченого події знайдення Чесного Хреста. Після того, як здійснилися найбільші події в історії людства – Розп’яття, Поховання, Воскресіння і Вознесіння Христові, св. Хрест, що послужив знаряддям страти Спасителя, був загублений.

Після зруйнування Єрусалима римськими військами в 70 році, Святі місця, пов’язані із земним життям Господа, опинилися в забутті, на деяких були побудовані язичницькі храми. Знайдення Чесного Хреста мало місце в царювання св. рівноапостольного Імператора Костянтина Великого. За повідомленнями церковних істориків IV століття, мати Костянтина, св. рівноапостольна Єлена, вирушила на прохання сина в Єрусалим, щоб знайти місця, пов’язані з подіями земного життя Христа.

Збереглися три різні версії переказу про знайдення св. Хреста. Згідно із найдревнішою (вона наводиться у церковних істориків V століття) Чесний Хрест знаходився під язичницьким святилищем Венери. Коли святилище зруйнували, під ним знайшли  три хрести, а також табличку з Хреста Спасителя і цвяхи, якими Він був прибитий до знаряддя страти. Для того щоб дізнатися, який з хрестів і є той, на якому був розіп’ятий Господь, Єрусалимський єпископ Макарій (+ 333 року) запропонував прикласти по черзі кожен з хрестів до важкохворої жінки. Коли та зцілилася після дотику до одного з них, всі присутні прославили Бога, який вказав на найбільшу святиню – Істинне Древо Хреста Господнього, і Чесний Хрест був піднятий єпископом Макарієм для загального огляду.

У народі це свято називають значно коротше — Здвиженням. «На Здвиження земля движиться ближче до зими», а тому від цього часу настають холодні дні й птахи відлітають до вирію. Вирій, за народними уявленнями, – це тепла країна, де ніколи не буває зими і де живуть тільки птахи і змії. Першою до вирію летить зозуля, бо вона є ключницею вирію: «У неї золотий ключ від тієї країни».

Також не можна ходити сьогодні до лісу, оскільки до вирію не тільки летять птахи, але й повзуть змії, тому прогулянка може бути небезпечною. Ретельно замикалися в цей день ворота та двері осель, щоб туди не заповзли на зимівлю змії.

На згадку про хресні страждання Спасителя на Воздвиження дотримується одноденний строгий піст.

У цей день в Україні у кафедральних соборах здійснюють обряд воздвиження хреста. Прикрашений квітами або кольоровими стрічками хрест високо підіймають та опускають до землі.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи варто повертатися до жорсткого карантину, щоб зупинити COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...