«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця-Подільського – про перспективи рівнян з російським газом

Опубліковано: 08.10.2019. Автор: . Хмельницька область

«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця Подільского – про перспективи рівнян з російським газом
Валерій Гордійчук: «Незважаючи на відстані, нам значно вигідніше використовувати біомасу. А що вже говорити про Рівне, де вся сировина - на місці. Вам взагалі гріх газом опалювати!»

Минула сесія Рівненської міської ради, на якій депутати мали дати дозвіл для «Рівнетеплоенерго» переобладнати частину котелень обласного центру з газових на твердопаливні котли, вкотре продемонструвала, наскільки потужним у місті є газове лобі. Спекулюючи на темі екології та граючи на побоюваннях людей перед новим і невідомим, окремі депутати роблять усе, аби Рівне якомога довше залишалося залежним від Росії. По-суті, ця історія не нова. Кілька років тому мешканці Кам’янця-Подільського, що на Хмельниччині, вже пережили подібне. І тепер вони дуже неохоче згадують, як влітку доводилося сидіти без гарячої води та з острахом чекати на нові тарифи на газ.

Сьогодні у Кам’янці-Подільському проживає більше 100 тисяч чоловік. Тобто трохи менше половини від усього населення Рівного. Переважна більшість будинків тут – це багатоповерхівки із централізованим гарячим водопостачанням. Попри це, мешканці міста питанням постійного подорожчання вартості газу особливо не переймаються. Принаймні відтоді, як котельні міста перевели на альтернативне паливо, а згодом запустили і унікальну для України біо-ТЕС. У світі вона – п’ята подібна після Берліна, Гельсінкі, Гонконга та Парижа.

Завжди знайдуться ті, хто навіть у хорошій справі буде шукати якийсь негатив, – пригадує генеральний директор КП «Міськтепловоденергія» Валерій Гордійчук. – У нас серед депутатів та серед активістів теж були такі, хто виступав проти переведення котелень міста на альтернативне паливо. Мовляв, забруднення повітря і все в такому дусі… Хоча ні одні, ні інші зеленого поняття в питаннях екології не мають, бо факти говорять самі за себе – весь цивілізований світ вже давно почав відмовлятися від газу і переходити на біопаливо. Вони ж не дурніші за нас?

За словами пана Гордійчука, в Європі питання навіть не в ощадливості, адже блакитне паливо значно дорожче ніж біомаса, а саме – в екологічності. Річ в тім, що продукти, які виділяються у повітря під час спалювання газу, вважаються найбільш шкідливими для здоров’я. Мова про газ СО2, що руйнує озоновий шар Землі і негативно впливає на організм людини.

Раніше люди грілися, спалюючи усе натуральне, і були набагато здоровіші ніж нинішнє покоління, – продовжує пан Гордійчук. -В Європі вже давно зрозуміли шкідливість газу. Тому там, якщо котельні переводять на альтернативні види палива, то держава ще й дотації за це доплачує. Така практика існує, наприклад, в Польщі та Німеччині. А у нас досі намагаються на цьому заробити для себе якісь політичні дивіденди. На мою думку, в умовах війни із Росією,ці люди або геть недалекі, або просто лобіюють інтереси газопостачальних компаній. Інших пояснень у мене немає. Вони не усвідомлюють елементарного – після запуску Росією «Північного Потоку-2», наша держава взагалі може втратити статус імпортера газу. Перекриють Україні вентиль і що тоді? До нас грітися побіжите.

Кам’янчани можливими перебоями із газом, лімітами від «Нафтогазу» і тому подібними мало приємними для багатьох теплопостачальних підприємств країни моментами, особливо не переймаються. І це навіть не зважаючи на те, що місто не повністю, а на 60% відмовилося від блакитного палива.

«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця Подільского – про перспективи рівнян з російським газом

Такі турбіни виробляють власну електроенергію.

Його на КП «Міськтепловоденергія» використовують здебільшого для виготовлення власної електроенергії. Причому виробляють її стільки, що повністю вистачає на власні потреби. Ще й продають іншим. Нині взагалі думають відмовитися від ринку електроенергії, оскільки він для них невигідний. А газові котли в котельнях, так би мовити,більше для підстраховки – на випадок дуже сильних морозів.

Пан Гордійчук не приховує – завдяки такому заміщенню, на відміну від багатьох інших виробників тепла, не вони винні НАК «Нафтогазу», а навпаки – держава ще їм винна. І додає, якщо раптом так станеться, що газу взагалі не буде, то місто точно не замерзне.

У нас були скептики, які заявляли, що тут немає лісів, відповідно і деревини не вистачить, аби обігрівати ціле місто, – продовжує наш співрозмовник. – Дурня це все! Було б бажання… Певний час з соломи пелети робили, яку до цього на полях просто спалювали без усіляких фільтрів. А зараз на місці купуємо лише качани кукурудзи. У чистому вигляді спалювати їх не можна, оскільки дають дуже високу температуру. Тому розмішуємо їх із привезеною з Рівненщини корою берези та щепою, що залишається там після санітарної чистки лісів. Незважаючи на відстані, нам значно вигідніше використовувати біомасу. А що вже говорити про Рівне, де вся сировина – на місці. Там взагалі гріх газом опалювати!

До слова, саме завдяки екології у Кам’янці-Подільському ще й примудряються отримувати міжнародні гранти на модернізацію. Останній такий – 500 тисяч євро. За ці гроші комунальне підприємство планує встановити на своїй біо-ТЕС спеціальне устаткування, яке збиратиме гази і тим самим дозволить зменшити до 40% біомаси при спалюванні.

Кажуть, подібну установку побачили у Фінляндії і вирішили перейняти їх досвід. В цілому ж саме за рахунок грантів та кредитів міжнародних фінансових структур в Кам’янці-Подільському виконуються майже всі масштабні роботи у сфері теплопостачання, оскільки місто не спроможне фінансово покрити такі об’єми витрат.

Для прикладу, за гроші Світового банку тут побудували біо-ТЕС, а також провели ремонти та модернізацію найбільш проблемних ділянок тепломереж. За попередніми підрахунками, разом із використанням когенераційних установок, які є майже на кожній котельні і дозволяють виробляти власну електроенергію, погасити їх зможуть впродовж…шести років.

А найближчим часом ще й на ТЕС планують виробляти 1 500 кВт електроенергії по зеленому тарифу. За орієнтовними підрахунками – це 100 тисяч гривень на добу, які можуть спрямувати на погашення кредитів від міжнародних донорів.

«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця Подільского – про перспективи рівнян з російським газом

Це труба однієї з місцевих котелень, що працює на біомасі. Ми намагалися знайти темний дим, але марно.

Як живеться у місті, яке майже повністю обігрівається біомасою, ми, для повноти картини, вирішили ще поцікавитися і думкою місцевих. Для цього вийшли на вулиці Кам’янця-Подільського. І от, що вийшло. Жоден з п’яти опитаних випадкових перехожих не відчув якісь екологічні незручності після переходу на альтернативні види палива. Кажуть, в місті немає ні диму, ні сажі, якими їх спочатку лякали окремі громадські активісти. І від автівок більше шкідливих викидів, ніж від труб місцевих котелень, які майже не димлять. А ще кам’янчани дивуються, як деякі міста ціле літо можуть залишатися без гарячої води. Мовляв, самі колись мали такі незручності, але вже про них забули. І жартома додають: «Бо до хорошого швидко звикаєш».

Тим часом, у Рівному дискусія навколо переходу на альтернативне паливо не вщухає. Міська рада вже майже півроку провалює питання надання дозволу ТОВ «Рівнетеплоенерго» на доповнення наявних газових котелень твердопаливним обладнанням. Особливо емоційно і категорично під час сесійних засідань висловлювалися депутати Роман Стасюк, Микола Бляшин, на останньому до них приєдналась – Ірина Пилипчук.

Микола Бляшин:

Якщо міська рада хоче подивитися, як ставиться нове обладнання, то хай депутати поїдуть до котельні на Чорновола, 74. Поруч знаходиться ліцей, лікарня та гуртожиток. З одного боку — тут приватні інтереси, а з іншого – публічні… Крім того, немає гарантії, що у котельні на вулиці Князя Володимира, де для експерименту хочуть встановити один твердопаливний котел, буде встановлено саме голландське обладнання. У проекті рішення цього не вказано.

«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця Подільского – про перспективи рівнян з російським газом

Микола Бляшин та Ірина Пилипчук на сесії Рівненської міської ради.

Ірина Пилипчук:

Невже депутати думають, що їх, їхніх дітей та внуків не буде стосуватися те, в якому екологічному середовищі вони будуть жити. Нам презентують голландське обладнання, яке працює в Європі. Однак невідомо, як воно працюватиме у нас. Ніхто в Україні не буде контролювати якість того палива, яке завантажуватимуть в ці котли, та шкідливість викидів. Нам розповідають про великі інвестиції, але не зрозуміло, хто на цьому заробить.

Василь Кобильник, депутат Кам’янець-Подільської міської ради, розповів, що в їхньому місті також не відразу підтримали перехід на альтернативне опалення:

«До нас побіжите грітися»: мешканці Кам’янця Подільского – про перспективи рівнян з російським газом

Василь Кобильник.

Будь-які процеси, що передбачають певні ризики, завжди відбуваються з пересторогами. Багато моїх колег критично ставилися до переходу міста на альтернативне опалення та не вірили у реалізацію цього проекту. Проте більшість все ж підтримала директора «Міськтепловодоенергії» пана Гордійчука. І наразі проект перебуває на стадії завершення. Важливими чинниками, які посприяли переходу на альтернативне опалення, стали події на сході країни та газове протистояння. Кам’янець-Подільський показав усій Україні, що з «газової голки» Росії можна зіскочити. Я не пригадую депутатів, які виступали б категорично проти впровадження альтернативного опалення у місті. Подібні проекти вже реалізовано у декількох європейських країнах, а в Європі значно більше уваги приділяють екології. Тож думаю, що боятися переходу на альтернативне опалення не потрібно.

У матеріалі використані фото «Рівне Вечірнє», «Радіо Трек» та «4 Влада».

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...