Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпигунка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

Опубліковано: 24.11.2019. Автор: .

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

До сьогодні радянські мультики згадуються з особливою теплотою і ностальгією. На них виросло не одне покоління дітей. Але мало хто здогадується, хто став прототипом того чи іншого мультяшного персонажа. Пропонуємо поглянути на героїв ще раз, але вже під іншим кутом.

«38 папуг»

У 1976 році на екрани вийшов ляльковий мультфільм «38 папуг», що складався з безлічі коротких серій. Його героями стали розважливий Удав, непосида-Мавпа, розумне Слоненя і енергійний Папуга. Картина швидко набула популярності серед глядачів. Але ж секрет такого злету простий – творець мультфільму перейняв поведінкові риси у своїх знайомих, тим самим зробивши героїв «живими».

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

У момент виходу мультфільму в світ ніхто навіть не помітив, що прототипом Папуги став сам вождь світового пролетаріату Володимир Ілліч Ленін. Автор скопіював всі ленінські манери – наприклад, жестикуляцію, манеру мови і стилю (папуга щоразу пересувався взад-вперед, енергійно вимахуючи крилом і попутно щось розповідаючи). Звичайно, всі акценти були максимально згладжені, і герой не гаркавив, як Ленін, але іноді заїкався на букві «Р». Про це постановник-мультиплікатор Леонід Шварцман зізнався тільки в 2015 році. Якби цензура того часу запідозрила щось недобре або хоча б вловила найменший натяк на пародію, навряд чи мультфільм «38 папуг» взагалі коли-небудь вийшов би на екрани.

«Бременські музики»

Радянський мальований мультфільм 1969 року, музична фантазія на теми однойменної казки братів Грімм, що стала популярною в СРСР завдяки музиці, написаній Геннадієм Гладковим з елементами рок-н-ролу.

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

Остаточний образ Принцеси, за однією версією, Василь Ліванов змалював з дружини Юрія Ентіна Марини (за словами самого Ентіна, червона  міні-сукня Принцеси була весільною Марини). За іншою версією, творці мультфільму в  журналі іноземної моди побачила фотографію дівчини у відповідному міні-платті, а її зачіску з кумедними хвостами, що стирчать в різні боки, запропонувала асистент художника-постановника Світлана Скребньова.

Проте у Принцесі дехто бачив натяк на дочку генсека Брежнєва – Галину, яка в ті роки вже мала скандальну популярність через свою ексцентричну поведінку і численні романи. Так, під час перебування Брежнєва керівником Молдавської РСР, першим коханням і першим чоловіком Галини був артист цирку Євген Мілаєв. У кишинівському цирку акробат тримав на собі піраміду з десятком людей. Коли цирк поїхав, разом з Мілаєвим, покинувши університет і батька-«володаря Молдавії», поїхала і двадцятирічна Галина. Шлюб з другим чоловіком – ілюзіоністом Ігорем Кіо – тривав лише дев’ять днів і був анульований як незаконний. Проте, на відміну від Короля, Брежнєв таки повернув свою дочку додому.

«Малюк і Карлсон»

Стара діва Фрекен Бок («фрекен» шведською – те ж саме, що «міс» англійською: звертання до незаміжньої жінки) вихована за найсуворішими правилами. У радянському мультфільмі, на відміну від книги, вона знаходить об’єкт, на який спрямовує всю невитрачену любов: кішку Матильду. Як і сама фрекен Бок, Матильда здається неймовірно грізною, але тане, в буквальному сенсі – «пливе» від простодушності і чарівності цуценяти Малюка. А фрекен Бок точно так само мліє від уваги, яку їй нарешті, на схилі років, приділив Карлсон – «красивий, розумний і в міру вгодований чоловік у самому розквіті сил».

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

Оцінити образ фрекен Бок повною мірою радянські глядачі не могли: вона була все ж мешканкою паралельного буржуазного всесвіту. Її любов до телебачення, і особливо до передач про привидів, здавалася чимось настільки ж потойбічним, як самі привиди: в 1968 році, коли вийшов мультфільм, жодних програм про містику на радянському ТБ і уявити собі було неможливо! Але минали роки – і в 80-ті на телебаченні почали виходити програми про Бермудський трикутник та інопланетян. Потім почалися сеанси Кашпіровського і Чумака. Незабаром і привиди підтягнулися. І сотні тисяч радянських жінок похилого віку з величезною увагою за всім цим спостерігали…

«Крокодил  Гена і Чебурашка»

Стара пані Шапокляк  – дама «з колишніх», ровесниця століття (мультфільм про Чебурашку був знятий в 1971 році, а Шапокляк якраз трохи за 70). Можливо, вона вихованка Смольного, яка втратила під час революції все. Крім почуття власної гідності, стилю і вміння справлятися з життєвими труднощами, вважають експерти та блогери.

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

Можливо, вона була есеркою-бомбісткою, яка звикла з легкістю переступати закон. Правда, дивно, що її не репресували, в такому випадку. Можливо, вона шпигувала серед білих? Тоді можна уявити, що вона була, скажімо, княжною, чиє високе походження оберігало її від підозр в армії Колчака. Біганина по дахах вагонів з влізанням у вікно – навик, набутий нею в 1920-ті, під час громадянської війни. У Шапокляк дуже «чоловічі», на ті часи, навички – водити майже будь-який транспорт, обладнати в дикому лісі житло з їжею і наглядом, пересуватися на поїзді зайцем, вкрасти все, що завгодно, побити кого завгодно, забалакати і заморочити голову кому завгодно. Вона нахабна і безстрашна, як Остап Бендер.

Втім, якщо припустити, що вона не 1900 року народження, а 1890-го, то цей набір навичок нормальний для багатої жінки. Виходить, що вона – дореволюційна емансипе. Ще мабуть встигла побути авіаторкою до революції. Недарма Шапокляк прямо говорить, що вміє водити літак, питання тільки чи зможе вона його вкрасти.

А можливо, вона емігрувала після революції, а потім здуру повернулася (адже її гардероб весь куплений в Парижі в 20-ті-).

«Троє з Простоквашина»

Батьки Дяді Федора – класичний радянський «середній клас». За великим рахунком, це вітчизняні двійники мами і тата Малюка з «Малюка і Карлсона», типових представників шведського середнього класу. У обох батьків «шкіперська» борода, у обох мам квадратні окуляри (хоча у шведської нижня частина оправи округлена – і взагалі вона за характером дещо м’якша, ніж російська мама).

Батько Дяді Федора, швидше за все, належить до «науково-технічної інтелігенції», працює в якомусь НДІ, обожнює братів Стругацьких, невибагливий в їжі (харчується він, судячи з мультфільму, батонами і кефіром – тим, з чим в радянських магазинах проблем ніколи не було). Його дружина – більш цікавий персонаж. Секретарка? Бухгалтер? Працює у відділі кадрів, як Раїса Захарівна? У Радянському Союзі були десятки тисяч таких жінок.

Папуга – це Ленін, а Шапокляк – шпіонка із Смольного: ким були прототипи героїв радянських мультфільмів

Вона, безумовно, стежить за модою ретельніше, ніж шведська матуся, читає журнали типу польського «Uroda» (що в перекладі означає «Краса») – звідси і окуляри на півобличчя, і прагнення навіть мити посуд з елегантно зав’язаною хустинкою. При цьому стежити за собою їй досить складно: вона змучилася на роботі. «Треба, щоб в будинку і собаки були, і кішки, і приятелів цілий мішок, і всякі там піжмурки-хованки – ось тоді діти і не стануть зникати», – каже їй чоловік. «Тоді батьки зникати почнуть. Тому що я без того на роботі втомлююся, у мене ледве-ледве сил вистачає телевізор дивитися! »- відповідає вона.

Та й хто оцінить її зусилля? «Моє життя зовсім безпросвітне, я живу, як селянка кріпосна! У мене чотири сукні є вечірніх шовкових, а надіти їх нікуди!» І спеціально їде в Сочі, щоб хоч на пару тижнів відчути свою красу…

Ми знаємо, що у мами Дядька Федора є творчі амбіції – вона бере участь в самодіяльності, і одного разу її показують по телебаченню аж під самий Новий рік. Так їй дістаються 15 хвилин слави, до яких вона йшла роками.

За матеріалами «Культурологія» та «КП» в Україні».

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

Опитування

Чи змінилося ваше життя за рік карантину через COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...