Поки інвестори борються із засиллям сміття, уряд вставляє їм палки у колеса

Опубліковано: 21.12.2019. Автор: . Донецька область

Поки інвестори борються із засиллям сміття, уряд вставляє їм палки у колеса
Іван Надєїн під час відкриття біогазової станції потужністю 1,2 МВт, яка виробляє енергію зі... сміття.

В нинішніх умовах суцільного здорожчання і підвищення ціни на газ та електроенергію, питання енергозбереження стоїть як ніколи актуально. Останнім часом багато розмов точиться довкола так званого «зеленого» тарифу, коли регіональні або національні енергопостачальні підприємства, зазвичай, зобов’язані купувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. У світі це давно розповсюджена практика, яка непогано себе зарекомендувала. В Україні ж така система енергозбереження лише робить перші кроки. І вже теж є доволі успішні результати.

Вже більше місяця у Маріуполі працює біогазова станція потужністю 1,2 МВт, яка виробляє енергію зі… сміття. Вона належить УАВЕ Групі компаній «Укртепло» і стала другою в Україні, що відкрита цією компанією. Хоча загалом у нас в країні таких станцій вже працює декілька десятків.

Можна жити минулим і дотувати традиційну енергетику, а можна думати про майбутнє і створювати умови для інвесторів, які готові драйвити проєкти в Україні, – говорить засновник Групи компаній «Укртепло» Іван Надєїн.

Об’єм інвестицій в проєкт склав понад 2 млн євро. Проте це надзвичайно вигідне капіталовкладення, вважає пан Надєїн, адже в Україні є величезна проблема зі сміттям.

Ми входимо в топ-10 найбільш засмічених країн світу і цифри жахливі: понад 10 тонн сміття щороку на одне домогосподарство, з них переробляється лише 3%, – каже Іван Надєїн. – Основна частина відходів осідає на сміттєзвалищах. Там вони гниють, горять, забруднюють повітря і отруюють ґрунти. В багатьох країнах світу (Німеччина, Китай, США та інші) цю проблему вирішують просто – будують біогазові станції і встановлюють для них зелений тариф. Станції відкачують біогаз, який утворюється внаслідок гниття органічних відходів, це скорочує викиди парникового газу СО2 в атмосферу. І на цьому можна непогано заробляти!

Як відомо, в Маріуполі непроста екологічна ситуація. Тож запуск біогазової станції у місті попередить виникнення пожеж на сміттєзвалищі. Через це у повітря не викидатимуться небезпечні токсичні речовини. Також менше токсинів накопичуватиметься у ґрунті навколо полігону. І від цього виграють усі.

Інвестор отримає прибуток, місто – додаткові надходження в бюджет (10% від прибутку станції) і вирішить проблему дегазації місцевого полігону твердих побутових відходів, – продовжує пан Надєїн. – На сміттєзвалищі зменшиться ризик виникнення пожеж, через це покращиться екологічна ситуація в місті. А це плюс усім жителям Маріуполя. А держава отримає нові робочі місця і податки.

Варто зазначити, що біогаз можна виробляти не лише на сміттєзвалищах, але й у сільському господарстві. Річний потенціал України складає понад 3 млрд кубометрів біогазу щороку. Це утилізація відходів агропідприємств, заміщення імпортного газу, скорочення площі сміттєзвалищ і багато інших переваг. Звісно, за умови реалізації власного потенціалу.

Згідно з офіційними даними Держенергоефективності, в Україні сумарна потужність встановлених біогазових станцій складає 70 МВт.25 МВт працюють на сміттєзвалищах, 20 МВт – на агровідходах.

Попри усі перелічені переваги, влада останнім часом, як може атакує «зелений» тариф. А пояснюють це тим, що тариф «надто високий», грошей у державі мало, тому треба переглянути правила гри, і краще зробити це «заднім числом». Тож за словами заступника міністра енергетики та захисту навколишнього середовища з питань європейської інтеграції Костянтина Чижика, до Верховної Ради найближчим часом планують подати на розгляд законопроєкт, який передбачає зниження «зеленого» тарифу на 17% із продовженням його строку дії на п’ять років. За його словами, введення в експлуатацію великої кількості «зелених» станцій призвело до значного дефіциту «Гарантованого покупця». А те, що у відновлювану енергетику за останні п’ять років інвестували понад 3 млрд євро під гарантії стабільних тарифів до 2030 року, нікого не обходить.

До слова, 12 грудня представники групи компаній «Укртепло» запустили ще один соціально важливий об’єкт. Цього разу в селі Уладівка на Вінниччині. Це сонячна електростанція загальною потужністю 2 МВт.

Поки інвестори борються із засиллям сміття, уряд вставляє їм палки у колеса

На її облаштування інвестори витратили два мільйони євро. Тепер планують щороку виробляти 2 млн кВт. Сонячна електростанція стала другим об’єктом в Уладівці, який відкрили представники «Укртепла». У 2017 році вони запустили тут міні-гідроелектростанцію.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...