Вперше за 15 років в Україні провели унікальну операцію із трансплантації серця

У Ковельській лікарні на Волині провели операцію з трансплантації серця – вперше за 15 років в Україні. Про це у Facebook написала голова ГО «Всеукраїнська платформа донорства» Ірина Заславець.
Вперше за останні 15 років наші лікарі трансплантували серце. Звучить фантастично, але це відбулося у звичайній районній лікарні на Волині – у місті Ковель. І я мала щастя це бачити. Мультиорганний забір там провели напередодні увечері. Вилучили дві нирки і серце. Його пересадив Борис Тодуров, який з командою прибув з Києва і працював разом з ковельськими лікарями. Там же трансплантували і одну нирку, іншу відправили до столичного Інституту Шалімова, де під ранок теж проведи операцію, – написала Ірина Заславець.
Подробиці цієї унікальної операції розповіли наші колеги із ТСН.
Напередодні на Волині сталася аварія і до ковельської лікарні доправили молодого чоловіка в комі. Шансів на порятунок не було, тож лікарі констатують смерть мозку і почали переконувати родичів, мовляв, «органи вже не допоможуть цій людині, а іншій – життя врятують і це найцінніше». Серце донора підходило чоловіку, який перебував на лікуванні в столичному Інституті серця. Однак орган доправити в Київ не можливо навіть ґвинтокрилом. Тож «швидка» з пацієнтом вирушила до Ковеля, а разом із ним бригада з восьми хірургів і медсестер Інституту серця, щоб виконати пересадку.
Родичі загиблого чоловіка, які дали згоду на забір органів, врятували одразу трьох людей – крім серця, цієї ночі у чоловіка взяли на трансплантацію і дві нирки. Одну з них пересадили в цій самій ковельській лікарні, другу – в столичному інституті Шалімова.
Їдемо, у нас вже пішов відлік на хвилини, стан донора різко погіршився, його подали на операційний стіл, а нам їхати ще дві години, – розповідають лікарі.
Поки столичні хірурги ще їхали – у Ковелі почалася операція, аби не змарнувати шанс на трансплантацію. Для пересадки серця було всього 3,5 години.
- Щоб не їздити в Київ чи Одесу: рівненські медики отримали унікальне обладнання для лікування аритмії
Кардіохірург встигає і от у його руках – донорський орган. Далі – кілька годин операції і серце починає битися в новому тілі.
Уже на ранок пацієнт відходить від наркозу. У цього чоловіка серце працювало лише на 15%. І трансплантація врятувала йому життя. Реабілітацію він проходитиме вже в столиці. Сьогодні, 26 грудня, його забере «швидка» в Інститут серця.
У більшості випадків, навіть коли є потенційний донор, медики не хочуть говорити з родичами про трансплантацію. Також бояться брати відповідальність за констатацію смерті мозку. Однак ковельський досвід свідчить, що це можливо навіть у районній лікарні, якщо є бажання.