Кому війна, а кому – мати рідна? Експерти побоюються, що через паніку навколо коронавірусу почнуть розкрадати бюджет

Опубліковано: 14.03.2020. Автор: .

Кому війна, а кому – мати рідна? Експерти побоюються, що через паніку навколо коронавірусу почнуть розкрадати бюджет
Фото: apostrophe.ua.

Боротьба з китайським коронавірусом в Україні може стати приводом для масштабного дерибану державного бюджету. Про це повідомили в Центрі протидії корупції.

Зазначено, що Міністерство охорони здоров’я підготувало законопроект, який покликаний підвищити ефективність боротьби з коронавірусом (COVID-19). При цьому в МОЗ проект вже розхвалили.

Разом із тим аналіз самого тексту, який опинився у розпорядженні Центру протидії корупції, свідчить про те, що пандемія може бути використана для зловживань при закупівлі, – йдеться в повідомленні.

У Міністерстві охорони здоров’я, наприклад, пропонують вивести з-під публічних закупівель та системи Prozorro закупівлі «товарів, робіт або послуг, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби, а також локалізацію та ліквідацію її спалахів і епідемій». Пропонується, щоб перелік таких товарів, робіт і послуг формував Кабмін.

На практиці це означає, що будь-які державні структури зможуть купувати визначений Кабміном перелік взагалі без дотримання будь-яких процедур і торгів. А головне – не передбачається навіть публікація інформації про те, що купувати, у кого і за якою ціною, – зазначила колегам з видання Delo.ua член правління Центру протидії корупції Олена Щербань.

Зокрема експерти ЦПК підкреслюють, що для проведення ефективних, швидких закупівель щодо захисту від коронавірусу можна використовувати вже наявні в законі опції. Так, чинний закон дозволяє застосування переговорної процедури в екстрених випадках, в тому числі під час епідемій, а наявна в Україні і світі ситуація з коронавірусом абсолютно відповідає цим критеріям, заявляють фахівці ЦПК.

У той же час вони відзначають, що влада, очевидно, не хоче використовувати вже передбачені процедури, оскільки вони вимагають публікувати інформацію про ціни і контрагентів в системі Prozorro.

Крім того, запропоновані норми сформульовані таким чином, що фактично дозволять уряду включати до переліку будь-які товари, роботи і послуги: все, що потрібно для цього – обґрунтування їх необхідності в боротьбі з хворобою. Наприклад, якщо уряд вирішить для боротьби з пандемією побудувати нову лікарню, то зможе вибрати будівельника кулуарно без тендерів – навіть в тому випадку, якщо лікарню вдасться побудувати тільки після завершення епідемії.

Для здійснення таких закупівель в проекті також пропонують дозволити попередню 100% передоплату за такі товари і послуги або роботи.

На жаль, на практиці є приклади, коли така стовідсоткова передоплата банально перераховувалася на рахунок нікому не відомих компаній, а держава так і не отримувало ніяких поставок. Наприклад, в 2014 році таким чином МОЗ втратило понад 50 млн грн за антиретровірусні ліки. Компанія отримала передоплату і зникла, – нагадала Щербань.

Крім того, в ЦПК нагадують, що в 2009 році так само кулуарно вже закуповували ліки для боротьби з так званим «свинячим грипом» – A (H1/N1). Тоді під прикриттям епідемії уряд Юлії Тимошенко закупив препарат у посередника в 5 разів дорожче, ніж могло б купити у виробника.

Нагадаємо, що з 12 березня 2020 року в Україні оголосили карантин по всій країні. Відповідне рішення було прийнято на закритому засіданні уряду через поширення коронавирусу. На даний момент в Україні відомо про три випадки зараження, один з них летальний – 13 березня від коронавирусу померла 71-річна пацієнтка з Радомишля Житомирської області. Таким чином вона стала першою жертвою серед українців.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...