Феміда в умовах карантину, або Чому у судах Рівного затягуються справи

Опубліковано: 09.04.2020. Автор: . Рівненська область

Феміда в умовах карантину, або Чому у судах Рівного затягуються справи

Не лише карантин, а й відсутність коштів на поштові марки практично паралізувала роботу деяких судів на Рівненщині. Тож викликати сторони на судове засідання непросто. Бо, згідно із чинним законодавством, для цього потрібно надіслати повістку. І не звичайну, а в листі з повідомленням. У суді ж кажуть, лише один такий лист обходиться близько півсотні гривень. Якщо гроші відсутні, виникає чимало проблем. Як це позначається на роботі судів і чи є світло в кінці тунелю, з’ясовувала наш кореспондент.

Феміда в умовах карантину, або Чому у судах Рівного затягуються справи

Петро Денисюк.

Зателефонувавши у кілька рівненських судів, ми дізналися: проблема з коштами на кореспонденцію є не у всіх. Втім вона рано чи пізно назріє всюди, прогнозує голова Рівненського міського суду Петро Денисюк, бо у них вже близько чотирьох місяців нестача коштів на відправлення повісток відчувається дуже гостро.

Щомісяця нам потрібно близько 100 тисяч гривень на відправку кореспонденції. Але оскільки коштів немає, то багато справ залишається без розгляду. У кримінальних провадженнях підключаємо прокурора, поліцію та повідомляємо сторони через адвокатів. Але взагалі людина повинна сама цікавитися перебігом своєї справи.

Нам вдалося з’ясувати, що проблема нестачі марок для кореспонденції є ще й у Сарненському районному суді. При чому вона стоїть на стільки гостро, що через це робота майже зупинена. Бо ж якщо, приміром, в обласному центрі легше повідомити сторони про засідання, то для районних служителів Феміди – це дуже складно. Особливо, якщо позивачі та відповідачі живуть у віддалених селах:

Люди на суди не з’являються. Немає можливості повістки відправити. А бувають випадки, коли особа зацікавлена у затягуванні справи, яка швидше за все буде вирішена не на її користь. Тоді вона навмисне не з’являється, навіть якщо їй відомо про засідання. Пояснення просте – неналежно поінформована. І у нас немає жодних законних підстав вплинути на таку особу, – нарікає суддя-спікер Сарненського районного суду Ігор Довгий.

А от у деяких же судах проблема лише назріває. Кошти ще є, але вже закінчуються – розповів нам спікер Рівненського окружного адміністративного суду Андрій Сало:

У нас немає обіцяного з першого квітня дофінансування. Якщо ми не отримаємо коштів, то не зможемо викликати сторони до суду. Є й інші способи отримати вичерпну інформацію щодо справи. Але Кодексом адміністративного судочинства чітко передбачено, що особа має бути повідомлена про час і місце засідання повісткою.

У Рівненському ж апеляційному суді кажуть, що збоїв із розглядом справ поки немає. Кошти на марки виділені, а відтак всі сторони належним чином попереджені про засідання. Про це поінформувала прессекретар Рівненського апеляційного суду Олена Кузменко.

А от деякі місцеві адвокати взагалі вважають, що оплачувати кореспонденцію – гроші на вітер. Особливо, враховуючи те, скільки зараз є технічних можливостей, аби отримати необхідну інформацію.

Дізнатися про судове засідання та перебіг справи можна на сайті «Судова влада», – каже рівненський адвокат Ігор Солімчук. – Для цього в пошуковому вікні потрібно ввести номер справи або прізвища сторін. Але такий спосіб, звісно, прийнятний для тих, хто зацікавлений у швидшому винесенні рішення. Для тих же, хто хоче затягнути справу, дуже зручно посилатися на неналежну поінформованість про судове засідання.

Вирішити цю проблему можна, переконаний Ігор Солімчук, але для цього потрібно вносити зміни у чинне законодавство.

Ми живемо в час стрімкого технічного прогресу. Майже у всіх є комп’ютери або гаджети. Тож дізнатися про дату судового засідання – справа кількох хвилин. Якби такі новації закріпили на законодавчому рівні, то це не лише позбавило б сторони можливості затягувати справи, а й зекономило б шалені бюджетні кошти.

Катерина РОМАНІК.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
avatar

Вибір читачів

Опитування

Чим ви займаєтеся під час карантину?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...