«Дау. Дегенерація»: через зйомки немовлят з українських сиротинців фільм опинився в епіцентрі скандалу

Опубліковано: 22.04.2020. Автор: .

«Дау. Дегенерація»: через зйомки немовлят з українських сиротинців фільм опинився в епіцентрі скандалу

У мережі спалахнув гучний скандал через залучення до знімання фільму «Дау. Дегенерація» російського режисера Іллі Хржановського немовлят з українських сиротинців. Хоча з’ясувалося, що на зйомках були присутні опікуни дітей і все відбувалося за їх згодою. До з’ясування обставин порушень долучився навіть дитячий омбудсмен Микола Кулеба. Він вимагає від правоохоронців розслідувати, хто і чому дозволив залучати немовлят до зйомок.

Першою ситуацію з фільмом прокоментувала експертка з дитячої нейропсихології Олена Самойленко. На своїй сторінці у Facebook вона написала,  що «сцена з немовлятами є насильницькою, адже вони не могли відмовитись від зйомок, не могли сказати, що їм не подобається оточення».

Вони плакали, а дорослі їх не заспокоювали – це неадекватно, це могло спровокувати депресію, фрустрацію і страх смерті в дитини. Діти не плачуть просто так. Вони плачуть, коли голодно, боляче, простір навколо здається загрозливим, коли страшно. Вони впевнені, якщо подразник не зникне, то вони помруть. Це глобальний страх, який допомагає людині виживати й кликати на допомогу, – зазначила вона.

Самойленко пояснила, що після декількох спроб червоні від крику діти припиняють чекати на допомогу та починають чекати смерті. Адже вони не можуть самі себе заспокоїти й пояснити, що ситуація не така критична, як їм здається. За її словами, приблизно звідси ростуть теорії прихильності, сенсорні дефіцити, страхи сепарації.

Не можна так просто взяти й вдарити по немовляті досвідом фрустрації, думаючи, що нічого не буде. Не можна змушувати дітей довго кричати в кадрі навіть із дозволу батьків, адже ті можуть не знати нюансів дитячої нейропсихології та неврології. А потім – х*як – чому малюк в чотири роки пісяє в штани, чому крихітка кострубато розмовляє, чому хлопці ніжки каченятам ріжуть, – попередила експертка про наслідки небезпечних експериментів із дитячою психікою.

Вона також повідомила про те, що немовлятам-сиротам на камеру за згодою опікунів зробили діагностичну процедуру з виявлення епілептичних станів ЕЕГ за призначенням лікаря.

Якщо дітям в сцені «Дегенерації» було призначено ЕЕГ, гіпотетично, у них могли підозрювати епілепсію. Для таких дітей стимуляція світлом, стрес, істерика, підвищений пульс і частота дихання можуть стати провокуючим фактором і викликати напад, – попередила вона.

Експертка повідомила, що на роль сина головних героїв у стрічці також взяли хлопчика-сироту, тобто дитина пожила на проєкті «в сім’ї», а згодом була змушена повернутися до сиротинця.

«Дау. Дегенерація»: через зйомки немовлят з українських сиротинців фільм опинився в епіцентрі скандалу

Вона закликала переглянути законодавство у справах дітей та втрутитися у ситуацію владу.

І влада втрутилася – невдовзі ситуацію прокоментував уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба:

За отриманою попередньо інформацією у зйомках використали дітей з будинку дитини. У кадрах – немовлята. Це діти, для яких участь в таких зйомках може бути травмою на все життя! Є також і інші факти, які потребують підтвердження. Вірогідність цих фактів, а також те, хто дозволив використання дітей, має розслідувати поліція, до якої я вже звернувся з відповідним запитом, – написав дитячий омбудсмен на своїй сторінці у Facebook.

«Дау. Дегенерація»: через зйомки немовлят з українських сиротинців фільм опинився в епіцентрі скандалу

Ілля Хржановський.

«Дау» – художній багатосерійний фільм Іллі Хржановського (художнього керівника Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», який знаходиться у Києві). Біографічна драма розповідає про життя Льва Ландау – радянського фізика, лауреата Нобелівської, Ленінської та трьох Сталінських премій, який працював в Харківському фізико-технічному інституті з 1932-го по 1937 роки.  24 січня 2019 року фільм показали у Парижі, цього року  фільм був показаний на різних фестивалях, в середині квітня – всі серії фільму почали викладати онлайн.

За сюжетом, події відбуваються у 1950-х роках в СРСР. Секретний НДІ проводить наукові та окультні експерименти над тваринами і людьми задля створення «ідеальної людини». Генерал КДБ і його підлеглі закривають очі на еротичні пригоди директора Інституту, на скандальні дебоші видатних вчених і на їх жорстокі і божевільні дослідження. Одного разу в лабораторію під виглядом випробовуваних прибувають представники радикальної вкрай правої молоді. Вони отримують завдання: викорінити розбещеність, елементів університетської спільноти, що  морально розкладаються,  і якщо необхідно – зруйнувати і стерти з лиця землі крихкий світ секретної радянської науки.

Сценарій фільму заснований на мемуарах Конкордії Терентіївни Дробанцевої, дружини Льва Ландау, опублікованих в 1999 році. За словами режисера Іллі Хржановського, крім мемуарів вдови, в сценарій лягли факти, отримані ним в результаті роботи з архівними документами. Зйомки проекту «Дау» розпочали ще в 2008 році у Санкт-Петербурзі. Проте значна частина картини знімалася в Харкові, Баку, Москві, Лондоні та Копенгагені. В епізодичних ролях знялися багато непрофесійних акторів, в тому числі українські політики (Михайло Бродський, Дмитро Гордон, Михайло Добкін, Нестор Фушрич, Леонід Черновецький тощо) .

До слова, у головній ролі – дружини Льва Ландау Конкордії Дробанцевої знялася українська акторка Радмила Щоголева (Геля із відомого «СВ-шоу» Вєрки Сердючки).

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

avatar

Вибір читачів

Опитування

Чим ви займаєтеся під час карантину?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...