Сьогодні українці святкують Покрови Пресвятої Богородиці та відзначають День захисників України. Історія та традиції свят

Опубліковано: 14.10.2020. Автор: .

Сьогодні українці святкують Покрови Пресвятої Богородиці та відзначають День захисників України. Історія та традиції свят

14 жовтня християни східного обряду (православні і греко-католики) відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Легенди про його витоки різняться, проте суть залишається незмінною: мова йде про епізод, коли Богородиця нібито з’явилася жителям Константинополя, захистивши їх від навали.

За однією версією, місто взяло в облогу військо київського князя Аскольда (IX ст.), за іншою — сили мусульман-сарацинів або агарян (так візантійці називали арабів) у X ст.

Жителі міста звернулися до Божої Матері з проханням про порятунок, після чого вона нібито з’явилася перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором). Ворожі війська відступили, Константинополь врятували, легенда залишилася в житіях святих і літописних пам’ятках, а в пам’ять про диво у Візантії згодом стали святкувати день Покрови Пресвятої Богородиці.

Після прийняття православ’я князем Володимиром свято «перекочувало» у Київську Русь. У літописах є згадки про те, як князь Ярослав Мудрий віддає Київ і всю Русь «під покров Божої Матері». Тож в українській традиції свято виявилося тісно пов’язане з ідеєю захисту від ворогів.

День захисників України відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва. Також 14 жовтня традиційно відзначають як день створення Української повстанської армії.

Державним святом і неробочим днем День захисника України став у 2015 році з ініціативи Президента Петра Порошенка. Таке рішення прийняте з метою «вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості». Цим же указом Президент скасував День захисника Вітчизни, що раніше відзначався 23 лютого.

Щодо Дня Українського козацтва, то це свято було засноване у 1999 році указом президента Леоніда Кучми. Свято було встановлене, «враховуючи історичне значення і заслуги Українського козацтва в утвердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення». Саме 14 жовтня, на Покрову Пресвятої Богородиці, козаки збирали Велику Раду, на якій вибирали гетьмана і визначали подальші плани.

 

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...