Рівнянка стала першою українкою, яка виграла Європейський суд щодо домашнього насилля

Опубліковано: 09.11.2020. Автор: . Рівненська область

Рівнянка стала першою українкою, яка виграла Європейський суд щодо домашнього насилля

Уперше українка виграла справу про домашнє насильство в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). Рівнянка Ірина Левчук, мама чотирьох дітей, боролася за те, щоб виселити зі спільної квартири колишнього чоловіка-агресора та забезпечити право своїх дітей на дитинство без постійних конфліктів та погроз. Однак українські суди апеляційної і касаційної інстанції, стали на бік кривдника та вирішили, що його право на житло важливіше за право дітей на нормальне існування. Тому право на повагу до сімейного життя родини довелося шукати у Страсбурзі та звернутися до ЄСПЛ.

14 років тому про найщасливіший день у житті Ірини писала уся місцева преса Рівного. У Ірини Левчук передчасно на 7 місяці вагітності народилися три крихітки-близнючки, пише ТСН.  Що виживуть усі троє, лікарі не обіцяли. Та мама і лікарі їх виходили. Місто подарувало багатодітній родині 4-кімнатну квартиру. І це мав бути початок їхньої щасливої історії, проте так не сталося – чоловік почав бити дружину.

Вона чекала шість років. Подала на розлучення, аліменти та з тираном все одно доводилося ділити квартиру. Напідпитку руками та ногами він бив її на очах у дітей.

З малими дітьми вона часто ховалася по сусідах. Пізніше жінка пішла до суду із позовом про виселення кривдника з квартири. Рішення було задоволено повністю і його виселили.

Але він подав апеляцію і виграв. А пізніше програш у Верховному суді для жінки означав одне: за зачиненими дверима квартири пекло продовжуватиметься. Та адвокатка Наталія Бухта запропонувала Ірині випробувати останній шанс – Європейський суд з прав людини.

Ірина стала першою жінкою в Україні, що наважилась судитися за справедливість із державою, де суди ухвалюють рішення на користь кривдника.

Це – безперечно нова практика для України. Справа розглядалася Палатою суддів, а не Комітетом, так буває лише у виключних випадках, коли ЄСПЛ хоче започаткувати нову практику або звернути увагу на певну правову проблему, – каже адвокат Наталія Бухта. – Від подання до ухвалення позитивного рішення минуло всього півтора року – це рекордний за швидкістю результат. Заявниця  почала звертатися до українських правоохоронних органів зі скаргами про застосування домашнього насильства з 2010 року, однак її намагання захистити свої права та права своїх дітей були марними. Завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду, тренінгам у Києві, Страсбурзі, роботі у проектах Ради Європи, дієвій менторській підтримці ми створили прецедент захисту від домашнього насильства, коли всі можливості у своїй державі були вже вичерпані. Ірина Левчук назавжди увійде в історію Європейського суду з прав людини як перша українка, яка заговорила про проблему насилля в Україні на європейському рівні.

Після рішення в Європейському суді з прав людини виконавча служба виставляє на аукціон частку чоловікової квартири, аби повернути їй борги по аліментах. Також Європейський суд зобов’язав Україну виплатити жінці компенсацію за моральну шкоду у розмірі 4,5 тисячі євро. А Верховний суд тепер має переглянути її справу. Але жінка захистила не тільки себе – справа Левчук проти України тепер стане своєрідною настільною книгою суддів під час розгляду схожих справ.

Та ще один найщасливіший день Ірини попереду: коли її чоловік піде з квартири. Боротьба Ірини ще не закінчилась. Попереду перегляд її справи.

Нагадаємо, раніше Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) зобов’язав Україну виплатити 3 600 євро колишній голові міста Слов’янська (Донецька область) Нелі Штепі. Згідно з рішенням суду, Україна має виплатити ці гроші протягом трьох місяців. Європейський суд визначив, що відносно Штепи було порушено дві статті Європейської конвенції з прав людини.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Опитування

Чи змінилося ваше життя за рік карантину через COVID-19?

Переглянути результати

Loading ... Loading ...