Сьогодні День пам’яті Андрія Первозванного: ворожимо на долю, бешкетуємо та ліпимо вареники

Опубліковано: 13.12.2020. Автор: .

Сьогодні День пам’яті Андрія Первозванного: ворожимо на долю, бешкетуємо та ліпимо вареники
Сьогодні День пам’яті Андрія Первозванного: ворожимо на долю, бешкетуємо та ліпимо вареники

Андрій Первозванний – один із Христових апостолів, брат  апостола Петра, першого із учнів Ісуса Христа. Він вважається святим-покровителем України. За давньою легендою, апостол Андрій проповідував християнську віру на узбережжі Чорного моря й у Києві. Літопис, який датується XIII століттям, містить переказ про заснування Києва Андрієм Первозванним: «На цих горах засяє ласка Божа, буде велике місто…»

Сьогодні День пам’яті Андрія Первозванного: ворожимо на долю, бешкетуємо та ліпимо вареникиОднак, незважаючи на те, що це християнський святий, обряди й традиції цього дня сягають дохристиянських часів. З усіх свят день Андрія Первозванного є одним із найтаємничіших, цього дня можна заклинати та вгадувати майбутнє, ворожити. Андріївські, як і катеринівські, вечорниці припадають на час Пилипівського посту і не відповідають нормам християнської моралі. Духовенство не раз намагалося подолати цю народну позацерковну традицію, однак безрезультатно.

Найпопулярнішою забавою на Андрія з давніх-давен була гра у калиту. Тепер про неї мало знають. Калита – це великий корж з білої муки, із діркою посередині. Її прив’язували до стелі так, аби дотягнутися міг тільки найвищий парубок – пан Калитинський, який і охороняв калиту. Інші хлопці верхи на коцюбі «під’їжджали» до калити і намагалися вхопити її зубами. При цьому треба було не впасти з «коня» і не засміятися. Якщо пан Калитинський добре охороняв калиту, вона весь вечір так і залишалася неторканою. А якщо комусь вдалося все-таки вкусити калиту, то він наступного року мав щасливо одружитися.

Сьогодні День пам’яті Андрія Первозванного: ворожимо на долю, бешкетуємо та ліпимо вареникиНа Андрія також дівчата рахували дрова в оберемку або щаблі плоту. Якщо парне число – заміжжя не за горами. Опівночі зазирали у дзеркало або лягали спати, кладучи на голову пояс. Суджений мав прийти у віщих сновидіннях. А є і сучасніший варіант – перед сном під подушку клали кілька папірчиків із написаними на них іменами хлопців. Вранці який витягнеш, так і  називатиметься майбутній чоловік.

А взагалі найбільшу волю в діях на Андрія отримували хлопці. Їм пробачалися всі бешкети, навіть викрадення хвірток вважалося не псуванням майна, а лише жартівливим залицянням. Адже таке здебільшого чинили на тих подвір’ях, де мешкали незаміжні дівчата. Ну а за те, аби парубки не надто хуліганили, цього дня дівчата пропонували їм такий собі викуп – макітру вареників.

Отож ворожіть собі на здоров’я та бешкетуйте,  головне, аби з добрим задумом і не нашкодити.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...