Сьогодні – Святвечір: що символізують 12 страв, які обов’язково мають бути на святковому столі

Опубліковано: 06.01.2021. Автор: .

Завтра – Святвечір. Які обов’язкових 12 страв мають бути на святковому столі та що вони символізують

Святвечір – передріздвяний вечір, який припадає на останній день Пилипівського посту. Ввечері 6 січня, з появою першої зірки на небі, вся родина збирається за Святою вечерею. На столі обов’язково повинні стояти 12 пісних страв, кожна з яких має особливе значення.

Цього дня наші прадіди нічого не їли аж до самого вечора. І лише з першою зорею на небі, яка, за біблійними переказами, несе благу звістку про народження спасителя – Ісуса Христа, розпочинали святкову трапезу.

В Україні дотепер збереглися віковічні традиції, одна з яких – дванадцять пісних Святвечірніх страв. Точного переліку усіх страв немає, але традиційно на Святу Вечерю мають бути кутя, грибна юшка, борщ з вушками, вареники, голубці, оселедець, гриби, риба, узвар та пампухи.

Кутя – обрядова поминальна страва (особлива зернова каша). Готують її з немеленої пшениці, рису, вівса або ячменю та солодкої добавки – меду, цукру, родзинок, варення, цукатів, сухофруктів. Зерно в куті символізує вічне життя і достаток, а солодкість – символ райського блаженства.

Борщ – символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовує свою волю із простих щоденних малих здорових практик, які почерпнув із родинного дому або доброго християнського суспільства. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом з буряка, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.

Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб – символ Божої любові, символ Святого Духа, символ краси і сили, отриманої від Сотворителя.

Риба у ранньому християнстві  була прийнята як символ Христа багатьма Отцями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС – ім`я Ісуса читається як «риба». Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть «ловцями людей». Віруючі, учні Христа, як і Він сам, уподібнювалися рибам, які перебувають у безпеці лише у «воді вчення». Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

Вареники  символізують достаток.

Гриби – дві природи Ісуса Христа: божественна (шапка) і земна (ніжка).

Узвар (узвар, вода) – представляє життя, яке Бог надає кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.

Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя. Слово «свято» походить від «святого», і звідси пампух – символ свята, радості, які Богом даровані людям.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...