Пірнання на Водохреще – російська, а не українська традиція – ПЦУ

Опубліковано: 18.01.2021. Автор: .

Пірнання на Водохреще – російська, а не українська традиція – ПЦУ
Фото: Район.Шацьк.

В ПЦУ відреагували на те, що в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку.  Архієрей Православної церкви України Євстахій Зоря каже,  що гріхів купання не змиває – для очищення від гріхів існують сповідь та інші таїнства. Окрім того, пірнання в ополонку не складає змісту свята і не є замінником участі у богослужінні й молитві. А на офіційній сторінці ПЦУ у Facebook пірнання в ополонку та купання на Водохреща назвали російською традицією.

У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито «традиційних» масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідженнях про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя, – йдеться у повідомленні.

За спостереженнями, масові пірнання у воду на свято Богоявлення фактично з‘явилися у другій половині 1990-х – на початку 2000-х років. Отже цей звичай в Україні має новітнє, а не старовинне, походження, вважають церковники.

Також нагадаємо, що абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття «змиває» усі гріхи. Яким чином їх можна «змити»? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає. Дорога до вічного блаженного життя та спасіння лежить виключно через щире каяття у гріхах, молитву та любов до Бога і до наших ближніх. Звільнити душу від гріха може лише Господь, бачачи ваше щире покаяння та участь в Таїнствах Сповіді й Причастя, – повідомляється на сторінці ПЦУ.

Водночас, церковники наголошують, що Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але закликає не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього.  Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально, ретельно зважуючи всі «за» і «проти»: стан здоров’я, причини для такого вчинку, можливі наслідки, зокрема, в умовах пандемії.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...