Сьогодні Хрещення Господнє

19 січня православні християни та греко-католики святкують Хрещення Господнє, яке ще називають Богоявленням. У цей день згадується одна з найважливіших Євангельських подій – хрещення Ісуса Христа у річці Йордан святим Іоанном Хрестителем.
Цього дня у церквах служать Святкову Літургію, після якої освячують воду, а кожен охочий може скупатися у водохресній ополонці. Вважається, що вода, освячена у цей день (Богоявленська або ж Йорданська), має виняткові властивості, тому нею освячують храми і житло і дають пити важкохворим, а також зберігають вдома до наступного Водохреща.
Чимало традицій, звичаїв і заборон пов’язаних із цим днем.
Так,на Водохреще не можна допускати неблагочестивих думок, пліткувати, обманювати або з кимось сваритися. Занурюватися в ополонку треба з чистими помислами. Також не можна плакати і скаржитися. Вважають, той, хто проливає сльози на Водохреще, плакатиме весь рік. У свято Хрещення не можна прибирати, в’язати, шити, важко працювати. Але особливо сувора заборона стосується прання – цим оскверняється вода.
Є також і багато народних прикмет, пов’язаних із цим святом.
Якщо все небо буде похмурим, то всякому хлібу родитися добре; якщо ж тільки на сході, то добре вродить жито, на півдні просо, а на півночі – гречка. Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе літо, похмура й сніжна – на рясний урожай.
Якщо йдучи на Йордан, пролетять поперед горобці, то в селі буде велика смертність дітей, граки – біда для молоді, а гуси – для літніх людей.
Під час освячення води йде сніг — добре роїтимуться бджоли і колоситимуться хліба. Якщо вдень випав іній, то у відповідний день (такого ж числа) треба сіяти пшеницю.
Якщо в цей день зоряна ніч, то вродять горіхи і ягоди.
На Водохреща день теплий, значить буде хліб темний.
До слова, готуючись зануритися в крижану ополонку, слід дотримуватися певних правил.