Європейський суд виніс рішення за позовами «майданівців» проти України

За висновком суду, держава Україна умисно чинила жорстокість проти Євромайдану і була відповідальною за вбивство одного протестувальника.
Європейський суд з прав людини виніс рішення за п’ятьма позовами до Держави Україна, які стосуються порушень прав учасників Євромайдану.
Як йдеться у прес-релізі ЄСПЛ, суд розглянув п’ять клопотань, з якими звернулися 38 осіб (українські громадяни і один громадянин Вірменії). Зокрема, суд розглянув справи «Шморгунов та інші проти України», «Луценко і Вербицький проти України», «Кадура і Смалій проти України», «Дубовцев та інші проти України» і «Воронцов та інші проти України».
Ці п’ять справ стосуються подій, які відбувалися на Майдані Незалежності у Києві та інших містах України у період з листопада 2013 року по лютий 2014-го, повідомляє УНІАН. Йдеться про розгін учасників акцій протесту, їхні затримання, викрадення активістів і жорстоке поводження з ними, а також пов’язані з цим процесуальні процедури.
У цих клопотаннях позивачі заявили про порушення їхніх прав, передбачених Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Усі позивачі постраждали від дій правоохоронців або «тітушок».
Суд вирішив, що вимоги позивачів мають підґрунтя.
Суд дійшов висновку, зокрема, що влада умисно застосовувала жорстоке поводження, і що держава була відповідальною за вбивство одного протестувальника. Суд зазначив, що багато постанов про взяття під варту були свавільними. Суд вважає, що влада свідомо з самого початку намагалася завадити проведенню мирних акцій протесту, застосовуючи надмірне насильство і незаконні затримання, аби досягнути цього, – наголошується у пресрелізі.
При цьому загалом суд наголосив, що вищевказані зловживання були стратегією з боку влади.
Крім того, суд дійшов висновку, що у багатьох випадках розслідування подій на Майдані були неефективними.
В ЄСПЛ вирішили, що Україна як держава повинна виплатити деяким позивачам компенсації за матеріальну і нематеріальну шкоду і збитки, а також витрати, визначені у судових рішеннях.
Суд дійшов висновку, що у багатьох справах було порушено положення статті 3 конвенції (заборона нелюдського поводження і тортур), в одній справі – положення статті 2 (право на життя), у більшості справ було порушено положення статті 5 п.1 (право на свободу та особисту недоторканність), в одній справі порушено статтю 5 п.3, статтю 11 (свобода зібрань і об’єднань), в одній справі – положення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).
- У Києві відбувається хода пам’яті з нагоди роковин масових розстрілів євромайданівців
- В Україні відзначають шосту річницю Євромайдану
Нагадаємо, 20 лютого 2014 року на Майдані Незалежності у Києві стався наймасовіший розстріл протестувальників за часи Майдану. За даними МОЗ, 18-20 лютого загинули 82 людини (71 учасник Майдану та 11 силовиків), постраждали понад 600 осіб. За даними місії ООН, у ті дні померли 98 осіб (84 протестувальників, 13 силовиків і один випадковий чоловік). Активісти «Небесної сотні» говорять про 107 загиблих осіб.
21 лютого 2014 року сталось викрадення активістів Євромайдану Юрія Вербицього та Ігоря Луценка. Вербицький був вбитий після катувань.