Європейський суд виніс рішення за позовами «майданівців» проти України

Опубліковано: 21.01.2021. Автор: .

Європейський суд виніс рішення за позовами «майданівців» проти України

За висновком суду, держава Україна умисно чинила жорстокість проти Євромайдану і була відповідальною за вбивство одного протестувальника.

Європейський суд з прав людини виніс рішення за п’ятьма позовами до Держави Україна, які стосуються порушень прав учасників Євромайдану.

Як йдеться у прес-релізі ЄСПЛ, суд розглянув п’ять клопотань, з якими звернулися 38 осіб (українські громадяни і один громадянин Вірменії).  Зокрема, суд розглянув справи «Шморгунов та інші проти України», «Луценко і Вербицький проти України», «Кадура і Смалій проти України», «Дубовцев та інші проти України» і «Воронцов та інші проти України».

Ці п’ять справ стосуються подій, які відбувалися на Майдані Незалежності у Києві та інших містах України у період з листопада 2013 року по лютий 2014-го, повідомляє УНІАН. Йдеться про розгін учасників акцій протесту, їхні затримання, викрадення активістів і жорстоке поводження з ними, а також пов’язані з цим процесуальні процедури.

У цих клопотаннях позивачі заявили про порушення їхніх прав, передбачених Європейською конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.  Усі позивачі постраждали від дій правоохоронців або «тітушок».

Суд вирішив, що вимоги позивачів мають підґрунтя.

Суд дійшов висновку, зокрема, що влада умисно застосовувала жорстоке поводження, і що держава була відповідальною за вбивство одного протестувальника. Суд зазначив, що багато постанов про взяття під варту були свавільними. Суд вважає, що влада свідомо з самого початку намагалася завадити проведенню мирних акцій протесту, застосовуючи надмірне насильство і незаконні затримання, аби досягнути цього, – наголошується у пресрелізі.

При цьому загалом суд наголосив, що вищевказані зловживання були стратегією з боку влади.

Крім того, суд дійшов висновку, що у багатьох випадках розслідування подій на Майдані були неефективними.

В ЄСПЛ вирішили, що Україна як держава повинна виплатити деяким позивачам компенсації за матеріальну і нематеріальну шкоду і збитки, а також витрати, визначені у судових рішеннях.

Суд дійшов висновку, що у багатьох справах було порушено положення статті 3 конвенції (заборона нелюдського поводження і тортур), в одній справі – положення статті 2 (право на життя), у більшості справ було порушено положення статті 5 п.1 (право на свободу та особисту недоторканність), в одній справі порушено статтю 5 п.3, статтю 11 (свобода зібрань і об’єднань), в одній справі – положення статті 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя).

Нагадаємо, 20 лютого 2014 року на Майдані Незалежності у Києві стався наймасовіший розстріл протестувальників за часи Майдану. За даними МОЗ, 18-20 лютого загинули 82 людини (71 учасник Майдану та 11 силовиків), постраждали понад 600 осіб. За даними місії ООН, у ті дні померли 98 осіб (84 протестувальників, 13 силовиків і один випадковий чоловік). Активісти «Небесної сотні» говорять про 107 загиблих осіб.

21 лютого 2014 року сталось викрадення активістів Євромайдану Юрія Вербицього та Ігоря Луценка. Вербицький був вбитий після катувань.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...