Відомий у Рівному лікар-ендоскопіст Владислав Мокрик розповів, як запобігти раку товстого кишківника

Опубліковано: 22.03.2021. Автор: . Рівненська область

Відомий у Рівному лікар ендоскопіст Владислав Мокрик розповів, як запобігти раку товстого кишківника

Починаючи з 2008 року, березень присвячений боротьбі з колоректальним раком (рак товстого кишківника). Саме тому в ці дні по всьому світу вже традиційно проходять різноманітні заходи, основна мета яких привернути увагу людей до даного виду онкології. В Україні такі місячники інформування запроваджені відносно недавно – два роки тому. Однак це зовсім не означає, що в Україні цієї проблеми немає.

Про масштаби проблеми говорить невтішна статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я. Для прикладу, у 2018 році (свіжіша статистика готується, але вона особливо не відрізнятиметься від цієї) рак товстої і прямої кишки (колоректальний рак) займав третє місце по кількості виявлених випадків після раку легенів та молочної залози і друге по показниках смертності. З понад 1,8 мільйона пацієнтів, у яких діагностували такий вид онкології, померли 862 тисячі.

Щодо Рівненської області, то за даними Національного канцер-реєстру України, у нас щороку діагностують близько 3 тисяч нових випадків різних онкологічних захворювань. У 2019 році діагноз колоректальний рак був встановлений у 396 людей. У більше половини з них – вже на пізніх стадіях. Як наслідок, третина з цих пацієнтів не прожили і року.

Високий показник смертності від колоректального раку зумовлений тим, що на ранніх стадіях розвитку хвороби немає жодних явних симптомів, тож пацієнт може навіть і не здогадуватися про наявну у нього проблему, – пояснює завідуючий відділенням ендоскопії Рівненської обласної клінічної лікарні Владислав Мокрик. – А до лікарів звертаються вже із задавненими формами – з кишковою кровотечею або непрохідністю. Тобто тоді, коли лікування потребує великого хірургічного втручання. А в окремих випадках єдине, що залишається – це підтримуюча терапія та догляд за хворим.

Клінічно доведено, що в абсолютній більшості випадків (95%) колоректальний рак розвивається з поліпів – це невелике скупчення клітин, яке формується на слизовій оболонці товстої кишки. Саме на цьому етапі можна ефективно запобігти розвитку онкології. Більшість поліпів товстої кишки нешкідливі. Але з часом деякі з них можуть перерости в злоякісні пухлини, які на більш пізніх стадіях часто призводить до важких наслідків або летального результату. Аби до цього не допустити, медики радять проводити планові скрінінги. Особливо це стосується людей, кому вже 45 і більше років. Виняток – родичі тих, у кого був рак товстої і прямої кишки. Їм медики радять починати планові скрінінги на десять років раніше від того віку, коли була виявлена онкологія у їхнього родича. Планові скрінінги раніше призначають і тим пацієнтам, які більше восьми років хворіють на хворобу Крона або мають неспецифічний виразковий коліт.

Існує кілька видів скрінінгу, – продовжує наш співрозмовник. – Найпростіший – це аналіз калу на приховану кров, яка може свідчити про наявність поліпу або пухлини в організмі пацієнта. Далі ідуть комп’ютерна томографія із програмою для товстого кишківника та рентген. Однак обидва ці методи дозволяють виявити лише пухлини та великі поліпи розміром 1,5 – 2 сантиметри. Менш дрібні утворення можна побачити лише за допомогою ендоскопії товстого кишківника (колоноскопії). Окрім цього така процедура дозволяє відібрати матеріал для дослідження в гістологічній лабораторії. Тому цей метод в усьому світі вважається найбільш дієвим у діагностиці та лікуванні передракових станів. Саме він із великою долею ймовірності дозволяє визначити, чи є дане утворення злоякісним, а відтак і призначити найбільш ефективний метод лікування.

Сьогодні зробити колоноскопію в Рівному не проблема. Є достатньо медичних закладів та приватних кабінетів, де надають подібні послуги. Втім, один з найкращих апаратів із високим рівнем візуалізації для проведення даної медичної процедури знаходиться в обласній лікарні. Він дозволяє виявити навіть мінімальні зміни слизової оболонки кишківника та провести видалення поліпів.

Однією з умов якісного проведення процедури колоноскопії є підготовка до неї, яка триває кілька днів. Вона передбачає дотримання певної дієти та прийом спеціального препарату по схемі, яку приписує лікар-ендоскопіст. Тому перед тим, як йти на процедуру, пан Мокрик радить пацієнтам попередньо прийти на консультацію.

Багато хто ігнорує цю процедуру, бо вважає її болісною. Насправді така думка хибна. Сучасні технології дозволяють ввести людину у медикаментозний сон і провести необхідне дослідження. Тож коли пацієнт прокинеться, у нього не буде жодних неприємних спогадів про цю процедуру. А найголовніше те, що провівши її і не виявивши жодних злоякісних утворень, наступні п’ять років людина може жити спокійно. Або одразу на початкових стадіях призначити ефективне лікування і не доводити свій організм до того стану, коли доведеться призначати хіміотерапію та видаляти уражену раком частину кишківника, що неминуче призводить до інвалідності. Адже запорука ефективного лікування будь-якої хвороби – це вчасне її виявлення, – підсумував Владислав Мокрик.

Влад ІСАЄВ.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...