У Львові вшанували пам’ять професорів, розстріляних 1941 року

Опубліковано: 03.07.2021. Автор: . Львівська область

У Львові вшанували пам’ять професорів, розстріляних 1941 року

Сьогодні у Львові вшанували пам’ять інтелігенції, яку розстріляли у липні 1941 року на Вулецьких пагорбах міста. Квіти до пам’ятника розстріляним ученим поклали представники академічної спільноти, ректори львівських та польських університетів, представники місцевої влади та польських культурних товариств. Опісля відбулась спільна молитва.

До заходів від міста долучився перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Зокрема, цього року вшановують 80-ту річницю трагічних подій на Вулецьких пагорбах у Львові. Завтра також біля символічної могили на місці розстрілу львівських учених відбудеться молитва і покладання квітів за участю представників польських культурних товариств та академічної спільноти Львова.

Зазначимо, що пам’ятник вченим, розстріляних нацистами у 1941 році, відкритий 3 липня 2011 року. За результатами міжнародного конкурсу на кращий пам’ятник загиблим, перемогу здобув спільний польсько-український проект скульптора Олександра Сьліви (Краків) та архітекторів Олега Трофименка й Дмитра Сорокевича (Львів).

Пам’ятник – це своєрідна арка, що складається із 10 каменів, які символізують 10 Божих заповідей. П’ята заповідь – «Не убий!» – суттєво порушена, ніби збита. Це символізує те, що коли людина порушує заповідь Божу, є загроза зруйнувати цілісність світу. Монумент розташований на Вулецьких пагорбах у Парку студентів Національного університету «Львівська політехніка».

У Львові вшанували пам’ять професорів, розстріляних 1941 року

У ніч з 3 на 4 липня 1941 року нацисти арештували та знищили у Львові півсотні людей. Їх усіх зігнали серед ночі на Вулецькі пагорби, нині це Студентський парк.  Тоді було заарештовано 21 професора вищих навчальних закладів Львова, а також їх рідних, осіб, що перебували в помешканнях на момент арешту, слуг – всього 52 особи. Головними жертвами виступили професори вищих шкіл Львова, головно Медичного інституту та «Львівської Політехніки». Під час арешту забирали усіх чоловіків віком від 18 років, а у ряді випадків й гостей та знайомих господарів помешкання, а також їхніх слуг.

Після коротких допитів, проведених в одному з корпусів «Львівської Політехніки», близько 4:00 4 липня 1941 року  заарештованих вивели на узгір’я Вулецьких пагорбів до заздалегідь викопаної ями. Послідовно, групами по четверо чоловік підводили до неї та розстрілювати. Єдиним з-поміж арештованих професорів, кому вдалося уникнути розстрілу був проф. Гроєр.

У середині листопада 1943 року в рамках акції ліквідації слідів нацистських злочинів на окупованих територіях могилу з останками розстріляних розрили (останки ексгумували та спалили в таборі у Лисиницькому лісі (в Кривчицях).

Фото: Роман Балук.

Якщо ви стали свідком якоїсь цікавої події, чи маєте новину і хочете, щоб про неї дізналося якомога більше людей – повідомляйте на редакційний номер телефону «Західного аргументу» або у Viber: 067-100-13-15.

Підписуйтесь та читайте наші новини в Telegram.

Читайте також:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Вибір читачів

    Опитування

    Чи готові ви вакцинуватися від COVID-19?

    Переглянути результати

    Loading ... Loading ...